Vaši bratři přicházejí z nebes, teď vás všechny zabijeme! Operace Červený drak zachránila stovky rukojmí před komunistickými divochy kmene Simbu

Vaši bratři přicházejí z nebes, teď vás všechny zabijeme! Operace Červený drak zachránila stovky rukojmí před komunistickými divochy kmene Simbu
Autor fotografie: archiv Petra Blahuše|Popisek: Belgičané po přistání ve Stanleyville
22 / 05 / 2019, 16:30

Kombinované vzdušně výsadkové operace Dragon Rouge a Dragon Noir byly společnými operacemi evropských žoldnéřů, pilotů z řad kubánských emigrantů naverbovaných CIA, mužů 82. americké výsadkové divize a příslušníků belgického 1. Para-commando regiment. Ti všichni provedli v roce 1964 v Kongu jednu z nejúspěšnějších bojových záchranných operací v historii a díky nim se podařilo z této občanskou válkou zachvácené země osvobodit naprostou většinu zajatých rukojmí z řad občanů Evropy i USA.

Vše odstartoval jeden z nekonečné řady převratů a občanských válek, které sužují střední Afriku od dob skončení koloniální nadvlády. V červenci 1964 se postavil prezidentu Komga Moise Tshombemu extrémně levicový exministr vnitra Christopher Gbenya, který stanul v čele bojovného kmene Simba (Lvi) z provincií Orientale a Kivu. Jeho muži obsadili severní polovinu země a při tom masakrovali nejen místní odpůrce, ale ve městě Stanleyville zajali 1600 bílých turistů, obchodníků, diplomatů a dalších cizinců z asi 20 evropských zemí (hlavně Belgie) a USA. Těmi pak tito černí komunisté vydírali vlády jejich zemí.

psali jsme: Djadja Specnaz: ,,dědeček" ruských zvláštních sil Ilja Starinov

Legální vláda Konga se za této situace obrátila na žoldnéře a povolala jejich legendárního velitele Mikea Hoara a jeho 5. commando. Do země navíc CIA poslala v rámci operace Low Beam své vlastní placené žoldáky, kubánské piloty bitevníků T-28 a B-26, což byly zbytky letecké brigády No 2506, která přežila debakl USA a CIA při pokusu o invazi na Kubu. Prezident USA Johnson poslal do země letecké seskupení JFT LEO, chráněné výsadkáři 82. divize a proběhlo společné plánování záchranné operace mezi Belgií a USA, které mělo osvobodit všechna rukojmí. Původní plán na jeden hromadný výsadek celé 82. divize byl změněn na sérii několika menších výsadků v režii Belgičanů, a to i vzhledem k jejich lepší připravenosti a znalosti terénu- konečně Kongo byla jejich kolonie. Operace dostala krycí název Dragon Rouge (Červený drak).

paras v Herculesu

Rozkaz k přesunu byl vydán 15. 11. 1964, kdy bylo během 24 hodin staženo z celé západní Evropy na francouzskou leteckou základnu v Évreux všech 14 provozuschopných strojů C-130E Hercules, které měly za úkol dopravit do Afriky 600 belgických výsadkářů. O den později odletěl první Hercules do Kleine - Brogelu naložit Belgičany. I když byl na palubě velitel 5. APRON  (bojových návodčí), nikdo zatím nevěděl, co se chystá: piloti měli rozkaz otevřít zapečetěnou obálku s rozkazem až po startu ve výšce 600 metrů. Mezitím v Belgii vyčlenil velitel 1. para-commando pluku plukovník Laurent do akce 1. paraprapor mjr. Mina, 12. rotu z 2. commando praporu a dokonce veteráni - čerství záložníci 3. parapraporu. Všichni muži a jejich zbraně se naložili do Herculesů a přetížené stroje odstartovaly ve 22.40 hodin 16. 11. 1964 směr Afrika. Následovala mezipřistání na španělské základně Morón a ostrově Ascensión v Atlantiku, během kterých se Belgičané seznámili s americkými padáky, na kterých měli skákat poprvé a několik belgických paras si je vyzkoušelo během cvičného seskoku. Rozkaz k zahájení bojové operace přišel v 19.00 20. 11. 1964 a už o 35 minut odstartovalo všech 14 Herculesů do Afriky. Po přistání na konžském letišti Kamina proběhl ještě poslední pokus o jednání s rebely a propuštění zajatců. Protože byl neúspěšný, byl bojový rozkaz 23. 11. 1964 ve 22.30 hod. potvrzen.

paras

První Hercules odstartoval do boje v 00.45 24. 11. 1964 a po něm se v krátkých intervalech zvedlo dalších devět strojů, označených nyní už krycím kódem Dragon. (Šestý stroj se musel pro poruchu vrátit). Těsně před výsadkem bylo letiště ve Stanleyville bombardováno dvěma B-26 a pak už obloha nad ním rozkvetla pod vrchlíky padáků, když zde bylo v 6.10 hodin vysazeno 319 Belgičanů z 11 a 13. roty v čele s plk. Laurentem. I když se po náletu B-26 neočekával silný odpor, uvítala piloty těžká palba z protileteckých kulometů, která poškodila vedoucí letoun Dragon 1. Přesto se Belgičanům podařilo během 30 minut dobýt letiště, takže na jeho plochu mohly přistát poslední stroje eskadry s posilami tvořenými 12. rotou, jeepy a trojkolkami pro rychlý přesun do města. Část Herculesů zůstala na letišti pro evakuaci rukojmí a Belgičané zahájili v 7.15 hod. rychlý přesun do Stanleyville.

paras

Byl nejvyšší čas. Hlukem boje vzbuzení povstalci z kmene Simbu, rozpálení jak alkoholem, tak drogami, začali v hotelu Victoria, kde byla shromážděna největší část zajatců, chystat jejich likvidaci. „Vaši bratři přicházejí z oblohy. Nyní vás všechny zabijeme!“ řvali a hnali bělochy z hotelu směrem k letišti vstříc belgickým paras. Městský rozhlas dokola volal: „Zabijte je všechny! Zabijte je bez milosti! Muže, ženy, děti, všechny zabijte!“ Když zajatci dosáhli městského parku, kde už dříve Simbové vraždili domorodce a kde se váleli nafouklé mrtvoly, zahájili na ně zfetovaní rudí rebelové pálit zblízka ze samopalů. Mířili schválně hlavně na ženy a děti. Totálnímu masakru zabránili Belgičané, kteří se na plný plyn objevili za rohem náměstí a začali hned po černoších pálit ze všech zbraní. Simbové - Lvi - na nic nečekali a dali se na útěk. Přesto se výsadkářům naskytl hrůzný obraz na 30 rozstřílených mrtvých těl a desítky dalších raněných žen a dětí. Toto zbabělé jednání Simbů Belgičany a po nich žoldnéře, kteří „paras“ pomohli o několik hodin později útokem na Stanleyville od východu, tak rozzuřilo, že začali černošské zabijáky lovit doslova jako zvěř: zajatci se nebrali.

paras

Zatímco část paras doprovodila osvobozené zajatce na letiště, kde byli zranění ošetřeni v letecké nemocnici vytvořené v Herculesu Dragon 12, zbytek vyhledával po městě další rukojmí, kterým se podařilo při ranním zmatku z hotelu uprchnout. Samo letiště se ale stalo brzy terčem palby Simbů, která poškodila mnoho letadel, včetně raněnými přecpaný stroj Dragon 12. Jeho pilotovi kpt. Secordovi se přesto podařilo v palbě vzlétnout a těsně před tím, než se mu zastavily motory, přistál v Leopoldville. Belgičanům se nakonec podařilo útok asi 150 Simbů odrazit, v boji ale padl jeden Belgičan. O letiště se nakonec bojovalo až do 25. 11. 1964, to už ale byly na něj leteckým mostem dopraveny i vládní konžské jednotky.

psali jsme: Štorm 333 - operace Specnaz, která zahájila sovětskou okupaci Afghánistánu a československý podíl na ní

Mezitím se výslechy zajatců a rukojmí zjistilo, že Simbové vězní část bělochů také ve městě Paulis a proto byla po provedení průzkumného fotoletu narychlo zorganizována další záchranná operace s krycím jménem Dragon Noir - Černý drak. I přes špatné počasí se už 26. 11. 1964 v 04.00 hodin podařilo ze čtyř Herculesů nad tamním letištěm brilantně vysadit 11. a 13. rotu belgických paras. Po přistání těžší výzbroje vyrazili Belgičané do města, kde osvobodili zubožená rukojmí. Když paras zjistili, jak černí Simbové bestiálně mučili bezbranné bílé zajatce (z nichž třeba jeden americký misionář byl dokonce rozsekán mačetami), zachvátil je stejně jako předtím žoldnéře ve Stanleyville strašný vztek a všechny zajaté Simby na místě postříleli.

paras

Operace Červený a Černý drak skončila 27. 11. 1964, kdy paras odletěli do Kaminy, odkud druhý den zamířili přes Ascension, Kanárské ostrovy a letiště Torrejon domů. Za cenu jednoho padlého příslušníka belgického letectva Woutera a tří zraněných výsadkářů bylo v rámci operace Dragon Rouge osvobozeno asi 1600 bílých rukojmí, 33 zajatců bylo Simby zavražděno. Při operaci Dragon Noir padl seržant Welvaert z 11. výsadkové roty, dalších pět parašutistů bylo zraněno. Zachráněno bylo 400 rukojmí, 22 zajatců bylo Simby zabito.

Výsadkáře přijal belgický král, který plk. Laurentovi i americkému veliteli letadel plk. Grandwellovi udělil Řád Leopolda II. Různá vyznamenání dostali i další američtí letci a muži belgických paras. Kpt. Secord, velitel letecké nemocnice Dragon 12 obdržel za svou odvahu britský řád DFC.

 

Zdroj: M. Kovář- Diverzanti a agenti v akci

 

Tagy článku