Ve studené válce stál svět několikrát na pokraji jaderné katastrofy. Kdy mu zatrnulo nejvíce?

Ve studené válce stál svět několikrát na pokraji jaderné katastrofy. Kdy mu zatrnulo nejvíce?
Autor: public domain
08 / 01 / 2021, 10:00

Studená válka se v mnoha případech stala nebezpečně horkou a svět se ocitl na pokraji jaderné apokalypsy. V jakých případech k ní měl opravdu blízko?

V několika okamžicích byl svět skutečně blízko jaderné apokalypse. Jako 9. listopadu 1979, kdy Severoamerické velitelství obrany vzdušného prostoru (NORAD) v Coloradu dostalo varování, že Sověti vyslali proti Severní Americe množství střel. V nastálé panice vzlétly podle stanovených scénářů pohotovostní stíhací letouny, speciální letoun amerického prezidenta, tzv. "doomsday plane", letoun pro soudný den, a strategické síly dostaly rozkaz připravit americké střely pro odvetný úder.

Teprve při ověřování dat ze satelitů vyšlo najevo, že jde o planý poplach - při vyšetřování bylo zjištěno, že jeden z techniků nedopatřením spustil tréningovou simulaci sovětského útoku proti USA. Další tři falešné poplachy spustily selhání počítačových obvodů NORADu hned v následujícím roce.

26. září 1983 naopak došlo k poplachu na sovětské straně. Nedokonalý satelitní systém vyslal varování, že proti Sovětskému svazu letí pět mezikontinentálních střel ze Spojených států. Satelity vyhodnotily odlesky slunce od mraků nad Montanou jako odpal jaderných střel. Situaci zachránil chladnou úvahou podplukovník Petrov, který měl varování postoupit nejvyššímu velení, ale byl přesvědčen, že jde o omyl. USA by jadernou válku nezahajovaly pěti, ale stovkami jaderných střel. V krátkém čase, který měl, se rozhodl situaci ohlásit jako falešný poplach. Po odtajnění případu byl oceněn mj. OSN.

A hned v listopadu téhož roku zahájily Američané cvičení Able Archer 83. Podle scénáře cvičení šlo o americkou jadernou odpověď na konvenční útok sovětského bloku proti západní Evropě. Cvičení bylo pojato velmi realisticky, do Evropy bylo přesunuto 19 tisíc amerických vojáků, ozbrojené síly přešly na stupeň pohotovosti DEFCON 1, tedy nejvyšší stupeň připravenosti na okamžitý útok, a vybraná velitelství byla přesunuta do nových míst.

Všechny tyto kroky odpovídaly skutečným válečným přípravám, a tak také byly v Sovětském svazu vyhodnoceny, i síly Varšavské smlouvy, včetně jaderných, byly uvedeny do pohotovosti, která byla odvolána až 11. listopadu s koncem cvičení NATO. Realistická simulace 3. světové války mohla při zaváhání přejít ve skutečnou válku.

V roce 1990 disponovaly Spojené státy bezmála 11 tisíci hlavicemi (a Británie a Francie bezmála další tisícovkou), SSSR 37 tisíci.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace