Ve věku 98 let zemřel poslední žijící osvoboditel koncentračního tábora Auschwitz

Ve věku 98 let zemřel poslední žijící osvoboditel koncentračního tábora Auschwitz
Autor: Pixabay|Popisek: Koncentrační tábor Auschwitz
07 / 06 / 2021, 10:00

David Dušman byl posledním žijícím vojákem, který osvobozoval koncentrační tábor Auschwitz v roce 1945. V požehnaném věku 98 let v sobotu zemřel.

BBC informovala, že Dušman, sovětský voják židovského původu, zemřel v sobotu v Německu ve věku 98 let. Právě Dušman byl posledním žijícím vojákem, který osvobozoval se svými sovětskými spolubojovníky nacistický koncentrační tábor Auschwitz, v němž našlo smrt více než 1 100 000 lidí.

 

27. ledna 1945 pomocí tanku strhl jako 21letý mladík s ostatními ostnatý drát nabitý elektrickým napětím, což znamenalo osvobození pro zubožené vězně. Později o tom vypověděl: ,,Když jsme dorazili na místo, viděli jsme ostnatý drát a za ním nešťastné lidi. Tak jsme se prodrali ostnatým drátem s našimi tanky." Vyhladovělým vězňům dali jídlo, a jak Dušman dodal, ihned poté ,,šel nahánět nacisty."

Dušman bojoval během druhé světové války také v bitvě u Stalingradu a zasáhl do bitvy u Kurska. Třikrát utrpěl ve válce vážné zranění a stal se jedním z 69 přeživších jedné z divizí Rudé armády, která čítala původně celkem 12 000 vojáků.

Po válce Dušman udělal velmi úspěšnou kariéru v šermu. Později se stal dlouholetým trenérem národního ženského týmu v šermu. Na mnichovské olympiádě v roce 1972 byl přímým svědkem masakru izraelských sportovců, který jej velmi zasáhl, protože byl sám židovského původu. Šerm byl ostatně velkou Dušmanovou zálibou a až do svých 94 let navštěvoval pravidelně svůj místní šermířský klub, kde ochotně dával zájemcům lekce.

 

Zdroj: BBC

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace