Velitel japonské lodi salutoval potápějícímu se americkému torpédoborci

Velitel japonské lodi salutoval potápějícímu se americkému torpédoborci
Autor: Autor: U.S. Navy photo NH 63495, Volné dílo|Popisek: Torpédoborec USS Johnston DD-557 třídy Fletcher
14 / 10 / 2021, 10:00

Poslední boj torpédoborce USS Johnston DD-557 třídy Fletcher se odehrál během bitvy u ostrova Samar, kde malá loď pod velením kapitána Ernsta Evanse přezdívaného „náčelník“ díky jeho indiánskému původu bojovala hrdinsky proti japonské přesile.

20. října 1944 se USS Johnston připojil k úkolové jednotce Task 77.4 Sedmé flotily, volací znak „Taffy 3“ na obranu severního zálivu Leyte, východně od Samaru. Dne 25. října 1944 oznámil pilot silné japonské uskupení válečných lodí, které se valilo do zálivu Leyte a mířila přímo k Johnstonu a její malé úkolové jednotce eskortních letadlových lodí. Japonský Střední svaz obsahoval 4 bitevní lodě, 6 těžkých a 2 lehké křižníky. Přestože byl kapitán Evans těžce překonán nepřátelskými silami, vydal rozkaz k útoku na japonskou flotilu.

Pod krupobitím japonské palby zaútočila malá loď o výtlaku 2 700 tun na japonský těžký křižník Kumano a vypálila více než 200 ran a 10 torpéd, z nichž japonskou loď pravděpodobně jedno zasáhlo a Kumano se musela odkulhat z bitvy (nakonec byla potopena americkými letadly 25. listopadu 1944, když procházela opravami v přístavu v zálivu Dasol na Filipínách). Ačkoli USS Johnston trefil těžký křižník, nepřátelské granáty dokázaly zasáhnout i americkou loď což způsobilo rozsáhlé škody a ztráty. Sám „náčelník“ Evans byl vážně zraněn a přišel o prsty na levé ruce.

Navzdory vážnému poškození, snížené rychlosti a omezené palebné síle, zahájil USS Johnston druhý útok a pustil se do nerovného souboje s japonskou bitevní lodí Kongo, která se chystala zaútočit na letadlovou loď Gambier Bay (CVE-73), na niž vypálil 30 granátů.

USS Johnston se pustil poté do souboje s japonskými torpédoborci vedenými křižníkem Yahagi, ačkoli neměl žádná torpéda a omezenou palebnou sílu. Po dvou a půl hodinách byl USS Johnston mrtvou lodí obklopenou nepřátelskými loděmi. V 9:45 dal Evans rozkaz opustit loď. O pětadvacet minut později se torpédoborec převrátil a začal se potápět.

Z 327 členů posádky přežilo pouze 141 mužů. Ze 186 ztracených bylo asi 50 zabito během bitvy, 45 zemřelo na vorech na svá zranění a 92, včetně Evanse se utopilo.

Za odvahu během bitvy u Samaru byla lodi udělena citace prezidenta, torpédoborec USS Johnston získal šest válečných hvězd za službu ve druhé světové válce. Kapitán Evans posmrtně obdržel Medaili cti.

Jak řekl praporčík Robert C. Hagen, důstojník dělostřelby na USS Johnston: "Evans byl Oklahoman a byl hrdý na indiánskou krev, kterou v sobě měl. Říkali jsme mu, i když ne do tváře „náčelníku“. USS Johnston byla bojující loď, ale on byl jejím srdcem a duší.“

Jeden z přeživších lodi USS Johnston vyprávěl, že když torpédoborec klouzal pod hladinu, jeden z velitelů japonských lodí hrdinnému nepříteli salutoval.

Zdroj: history.navy.mil

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace