Velká čínská zeď pohledem dronu Williama Lindesaye
foto: William Lindesay /Velká čínská zeď z dronu
Fascinující záběry přinesl britský cestovatel a geograf William Lindsay ze své cesty po Velké čínské zdi, kterou absolvoval v roce 2016 i se svou rodinou. 15 000 kilometrů cesty zachycoval svým dronem.
Jeho fascinace Velkou čínskou zdí začala během listování oxfordským školním atlasem v roce 1967. O 17 let později běžel po zbytcích Hadrinánovi zdi ve Velké Británii - od Severního moře až k Irskému, ale na svou fascinaci Čínou nezapomenul.
V roce 1986 se poprvé dostal do Číny v době, kdy se uzavřená komunistická diktatura začínala neochotně otevírat světu, ale díky vyčerpání a úplavici se mu jeho úvodní pokus nevydařil. Vrátil se v roce 1987 a proběhl od západního konce zdi Ming v Jiayuguanu až po hlavu Starého draka na pobřeží Žlutého moře. 2 470 kilometrů cesty pěšky za 78 dní byl jen začátek. Kromě toho tu totiž nalezl svoji budoucí ženu.
psali jsme: Čínská velká zeď proti ruským a americkým ponorkám
Již se svými syny Jimem a Thomasem v roce 2016 prošel 15 000 kilometrů podél velké zdi a přinesl nádherné záběry tohoto jediného lidského díla, které je vidět z vesmíru pohým okem pomocí moderní technologie - dronu.
Velká čínská zeď je staré opevnění z dob vlády Prvního císaře dynastie Čchin (Quin) a stavělo ji statisíce vojenských zajatců a trestanců. Propojila již existující úseky z Období Válčících států z doby 5.-3. stoletím př.n.l.
Za svou dnešní podobu vděčí zeď císařům dynastie Ming vládnoucím od 14. do 17 století, Tito císaři chtěli zastavit nájezdy mongolských hord. Podle posledního oficiálního údaje měří zeď se všemi svými částmi 8 851 kilometrů.
psali jsme: Ohromujúce zábery z dronu, ponad Hitlerov Atlantický val
Číňané říkají zdi Wan-li čchang-čcheng což je v překladu „Zeď dlouhá deset tisíc li“. Protože výraz „deset tisíc“ je pro ně tradičně synonymem nezměrného množství, nabízí se výstižnější překlad „Nekonečně dlouhá zeď.“
Zdroj: WildWall
Tagy