Velkou chřipku Velké války podcenili a zabila 100 milionů lidí – koronavirová pandemie přinese především zkušenosti

Velkou chřipku Velké války podcenili a zabila 100 milionů lidí – koronavirová pandemie přinese především zkušenosti
Autor fotografie: CC BY 2.0|Popisek: nakažení vojáci v Camp Funston, Kansas
16 / 03 / 2020, 09:00

Sociálními sítěmi dnes kolují různé memy, mezi nimi je populární i ten, který odkazuje na data velkých epidemií minulosti: 1720 mor, 1820 cholera, 1920 španělská chřipka. Pandemie španělské chřipky ovšem v roce 1920 ustala. Propukla v roce 1918. A například v americké Filadelfii se tak stalo během velké vojenské přehlídky, kdy byly tisíce lidí v ulicích přesvědčovány k vyššímu úsilí při nakupování válečných dluhopisů k financování armády.

K podpoře válečné morálky a výběru peněz, který měl ve městě dosáhnout naplánované výše, formou válečných dluhopisů, tzv. Liberty Loans, byly ve Filadelfii v létě roku 1918 uspořádány opravdu velkoryse pojaté vojenské přehlídky. Na programu byly kromě defilé jednotek a ukázek nejmodernější techniky také koncerty a jiná kulturní představení. Čtvrtá z přehlídek proběhla 28. září 1918 a přihlíželo jí na 200 tisíc lidí. Defilující kolona byla dlouhá více než tři kilometry.

Probíhala v době tzv. Stodenní ofenzívy, což byla série velkých spojeneckých útoků na západní frontě mezi 8. srpnem a 11. listopadem, jejichž cílem bylo získat zpět, čeho centrální mocnosti dobyly v průběhu své úspěšné jarní ofenzívy - tu jim umožnilo především německo-ruské příměří uzavřené předchozího roku. A ve stejný den, kdy se ve Filadelfii defilovalo, proběhla u 5. bitvy u Yprů, která trvala čtyři dny, během nichž spojenci postoupili o 29 km. V plném proudu byla také bitvy o Canal du Nord nedaleko Nord-Pas-de-Calais, během které spojenci prorazili na mnoha místech Hindenburgovu linii a otevřeli si cestu k dalšímu postupu.

Ve Filadelfii nad hlavami nadšených přihlížejících přelétaly výkřiky poslední techniky: létající čluny Curtiss Model H-16 postavené ve Philadelphia Navy Yard. Na zemi defilovaly nejen vojenské jednotky, ženský pomocný sbor, hudební tělesa nebo scouti, a vrcholem dne byl koncert tehdejší hvězdy, Johna Philipa Sousy, autora populárních vojenských pochodů známého jako "March King".

A lidé se v ulicích tísnili jeden na druhého. V přestávkách mezi hudební produkcí prodejci dluhopisů přitahovali pozornost k válečným vdovám, aby vzbudili soucit a podpořili vlastenectví spoluobčanů - a aby město dosáhlo na přidělenou kvótu prodaných dluhopisů.

Mezi přihlížejícími byli přenašeči původce tzv. španělské chřipky. Její první případ byl navzdory pojmenování indikován v... Číně. Tedy podle jedné z teorií. Podle další vznikla nákaza na území Spojených států - v Kansasu. Také v Rakousku. Nebo na britské základně ve Francii. Své pojmenování dostala nákaza proto, že neutrální Španělsko nezatajovalo její průběh v tisku tak, jako cenzura válčících států. Pravděpodobně vznikla přenosem z ptáků, a na rozdíl od dnešního koronaviru byla nebezpečná především pro osoby se silným imunitním systémem, protože virus způsoboval jeho přehnanou reakci.

Na Filadelfii mělo rozšíření viru během přehlídky z 28. září 1918 skutečně dramatický dopad. Během tří dnů byly všechny městské nemocnice plné. Do týdne zemřelo 2600 lidí, o týden později již byl počet mrtvých více než 4500. Mj. také proto, že mnozí z místních lékařů a dalšího zdravotnického personálu rukovali do armády a ve městě jich byl nedostatek. Město bylo na podobnou situaci zcela nepřipraveno.

V reakci městská rada město uzavřela. Pět dnů po přehlídce byly uzavřeny veřejné budovy jako školy, kostely, divadla (zdravíme Na Jezerku), a také plovárny. Další šíření viru taková opatření zpomalila, obecně však bylo pozdě a kapacita zdravotnických zařízení byla naplněna, zatímco přibývaly nové a nové případy, což v důsledku, spolu s agresivitou viru, způsobilo smrt až 12 tisíců obyvatel. Mezi lidmi se šířily nesmysly o tom, že epidemie byla důsledkem německého biologického útoku.

Přitom prvním masově zasaženým místem na území Spojených států byl již v březnu 1918 Kansas. Již tehdy si nebylo možné nepovšimnout, že nejde o obyčejnou chřipku, protože obětí byli především mladí muži - čerství odvedenci z Camp Funston. Informace o jarních událostech se ovšem nerozšířila do obecného povědomí, a virus, kdyby měl ručičky, si je mohl mnout radostí. Z postižených vojenských táborů dál odjížděly jednotky na frontu, a pokud snad do té doby nákaza v Evropě nebyla, nyní se tam dostala. V průběhu léta se situace uklidnila. Ale s ochlazením opět udeřila plnou silou.

Doktor Wilmer Kursen odpovídající za oblast veřejného zdraví ve Filadelfii o situaci věděl, byl odborníky varován, a přesto přehlídku 28. září 1918 povolil. Veřejně popřel, že je chřipka hrozbou a ujistil veřejnost, že vojáci zemřeli na "starou dobrou chřipku" (dnes bychom řekli asi chřipečku). Karanténu nenařídil z obav z paniky. A současně, protože byl politikem, byl pod tlakem okolností - financování armády v době války dostalo před opatrností motivovanou ohledy na veřejné zdraví přednost.

Nákaza se přirozeně rozšiřovala. Podle odhadů stála život 100 milionů lidí po celém světě, a 675 tisíc Američanů, čímž dalece překonala přímé americké válečné oběti na frontě (cca 117 tisíc). Jen ve Filadelfii to bylo 12 tisíc lidí.

Veškeré podobnosti s čímkoli jsou náhodné. Naše současná situace je nepoměrně lepší po všech stránkách. Přinese zkušenosti. Draze zaplacenou, ale zkušenost pro příště. Vzniknou mechanismy a scénáře, o nichž by si člověk dnes naivně myslel, že existovaly dávno. A společnost si to bude nějakou dobu pamatovat a bude připravenější. Možná se nám i republika a okolní státy stanou trochu soběstačnějšími v některých ohledech. Možná.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.