Velký londýnský mor zdecimoval čtvrtinu londýnské populace. Anglický král v panice utekl

Velký londýnský mor zdecimoval čtvrtinu londýnské populace. Anglický král v panice utekl
Autor fotografie: CC BY 4.0|Popisek: Velký londýnský mor
13 / 03 / 2022, 10:00

Londýn nepostihl jen velký požár, ale také epidemie moru v letech 1665-1666. Požár zahubil asi 100 000 obyvatel Londýna.

Pokud dnešní svět stále ještě bojuje koronavirem, před několika staletími musel bojovat s protivníkem mnohem zákeřnějším. Tím byla morová infekce, která sužovala Evropu především ve středověku, ale i mnohem později, již v menší míře. Londýnský mor byl posledním velkým zásahem této obávané nemoci v Anglii. Nákaze, která v Londýně řádila v letech 1665-1666, se zřejmě do země dostala holandskou obchodní lodí, která dopravovala bavlnu z Amsterdamu.

První výskyt moru byl zaznamenán v oblastích doků na okraji Londýna, nicméně morová epidemie ještě nepropukla naplno vzhledem k poměrně studené zimě. Až jarní a letní měsíce roku 1665, které byly pro změnu až neobvykle horké, výrazně pomohly morové infekci k šíření celým Londýnem.

Morová rána pak přinutila, aby král Karel II. i s rodinou a dvorem narychlo a doslova v panice opustili Londýn a usadili se v Oxfordu. Město se začalo postupně vylidňovat, protože ze strachu z nákazy utíkali z Londýna i obchodníci a řemeslníci, stejně jako bohatá vrstva obyvatelstva anglické metropole. Radní a další úřední autority se však rozhodly zůstat na svých místech, aby byl zajištěn alespoň na tomto stupni provizorní řízení města, kterého v krátkém čase zmocnila panika.

Moroví doktoři, i ti, kteří neměli žádné formální vzdělání, chodili po londýnských ulicích a diagnostikovali, zda mají obyvatelé mor. Londýn brzy začal připomínat město duchů, tedy pokud nepočítáme mnoho vozů s mrtvolami, které bylo možné vidět na různých místech města.

Historikové spočítali, že za rok a půl řádění morové epidemie nemoc usmrtila okolo 100 000 lidí, což byla v té době přibližně čtvrtina londýnské populace. V září 1665 pak umíralo zhruba 7000 lidí za týden. Na podzim se intenzita morové nákazy snižovala, až postupně začala pomíjet úplně.

V únoru 1666 se již mohl Karel II. se svým dvorem vrátit zpět do Londýna a město se probouzelo ke svému normálnímu životu, i když vyhráno úplně nemělo. Začal se pomalu obnovovat obchod s okolními zeměmi. V září 1666 si však Londýn musel projít další velkou zkouškou - velkým požárem, který měl však paradoxně také pozitivní efekt. Zastavil šíření morové nákazy zřejmě proto, že byly usmrceny krysy a jejich blechy, které roznášely mor.


Zdroj: history.com

Tagy článku