Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Josef_Mathauser_-_V%C3%A1clav_II._p%C5%99ij%C3%AD%C5%BEd%C3%AD_roku_1282_do_Prahy.jpg|Popisek: Václav II.
Píše se rok 1297. Dnes, 2. června, se koná slavnostní a dlouho odkládaná korunovace českého krále Václava II. a jeho manželky Guty Habsburské. Počet hostů na tuto velkolepou událost je tak obrovský, že marnotratný král musel pro účely hostiny v obci Smíchov na břehu Vltavy nechat zbudovat obrovský a honosný dřevěný palác, který ozdobil koberci, ale hlavně drahými látkami a kovy.
Václav II. byl panovníkem, který se sice na jednu stranu vyhýbal rytířské společnosti, ale na druhou miloval zábavu, lesk, a hlavně krásné ženy. Již ve svých čtrnácti letech si vzal dceru římského krále Rudolfa Habsburského, pohlednou Gutu. Svatební den a noc byla mladému manželskému páru ještě dopřána avšak hned v příštích dnech byla Guta odvezena zpět do Rakouska. Důvodem bylo údajně hříšné prostředí, které na Pražském hradě v té době panovalo. Ovdovělá Václavova matka Kunhuta totiž v té době na Hradě nesezdána žila s Rudolfovým nepřítelem Závišem s Falkštejna. Královně tak nezbývala jiná možnost, než si pro rozehnání pomluv a v rámci dobrých mravů, Falkštejna vzít. Ani přesto na Závišovi nit nezůstala suchá a po Kunhutině smrti, když už nebyl nikým chráněn, byl zajat a o něco později Václavovým nevlastním bratrem Mikulášem Opavským popraven.
psali jsme: Uplynulo přesně 560 let ode dne, kdy byl slavnostně korunován král Jiří z Poděbrad
I přesto, že byla Guta dočasně, dokud Václav nebude korunován, přesunuta do Rakous, král s ní během dvanácti let jejich manželství zplodil deset dětí, přičemž šest jich zemřelo ještě v útlém dětství. Václav II. měl podle dobových pramenů nebývalý sexuální apetit a zbožňoval krásné ženy, kterých měl na dvoře nemalý počet. Otakar Štýrský ve své kronice uvádí, že mezi roky 1297 a 1303 žila s králem na dvoře krásná žena Anežka, která měla v královské stáji dvanáct koní, byla krásná a navíc přenádherně hrála na loutnu. Král měl kromě svých oficiálních dětí ještě mnoho levobočků, z nichž nejznámější byl kanovník vyšehradský a olomoucký biskup Jan Volek.
Když Václav konečně docílil, aby mohl být i se svou chotí korunován českým králem, Guta se navrátila zpět na Pražský hrad. Královského titulu si však dlouho neužila, jelikož již dlouho před tímto slavnostním dnem trpěla kvůli častému a namáhavému těhotenství celkovou tělesnou slabostí a za dva týdny v důsledku neúspěšného porodu posledního dítěte a celkového vyčerpání zemřela. Král truchlil po tři roky a navíc již jako král stále přemýšlel nad tím, o jaké území by České království, zděděné po otci Přemyslu Otakaru II., rozšířil. V roce 1300 se mu naskytla příležitost oženit se s ovdovělou dvanáctiletou polskou královnou, velmi krásnou Eliškou Rejčkou. Díky tomuto sňatku se mu otevřela cesta k polskému trůnu, který si v srpnu téhož roku dodatečně vybojoval. O rok později se Václavovi naskytla další úžasná příležitost, když v Uhrách vymřel rod Arpádovců a jeho synovi Václavu III. byla nabídnuta koruna. Václav se moc nerozmýšlel a narychlo se i s dvanáctiletým Václavem vydal do Uher, kde byl následně chlapec korunován.
psali jsme: Jak polský král přijal českou korunu z rukou kališníka
Václav II. se ve svém životě snažil seč mohl, aby zajistil pokračování a slávu přemyslovskému rodu, avšak tato nově vytvořená říše byla kvůli své obrovské rozloze velmi křehká. Král se nakazil tuberou a ve vysokých horečkách a bolestech v domě zlatníka Konráda na Starém městě ve třiceti čtyřech letech skonal. Václav III. bohužel nedisponoval vlastnostmi jako jeho dědeček a otec a měl sklon ke zhýralému životu. Václav se kvůli tlakům nejdříve sám vzdal uherské koruny a jeho záhadnou olomouckou smrtí roku 1306 nakonec vymřela přemyslovská dynastie po meči.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více