foto: Thomas Budach, Pixabay/Mimozemská plavidla
Během studené války soutěžily velmoci obou táborů prakticky ve všech myslitelných ohledech lidské činnosti. Kromě vojenských a vojensky využitelných technologií z prestižních důvodů i v kultuře či sportu. V 80. letech nicméně přišla během ženevského mírového summitu řeč také na téma, k němuž oba protivníci a nepřátelé zaujaly skvělé prozemské či lidské stanovisko a nechtěli soupeřit: pokud by planetu Zemi napadli mimozemšťané, nepřátelství i ideologické rozdíly by šly stranou, a bránili bychom se společně. Není to vtip. Pokud tedy věříme svědectví Michaila Gorbačova.
Informace je známá od roku 2009, kdy Michail Gorbačov, první a poslední prezident Svazu sovětských socialistických republik, a především od roku 1985 generální tajemník ÚV KSSS, v rozhovoru zmínil otázku, kterou mu během ženevského mírového summitu položil tehdejší prezident Spojených států Ronald Reagan. Bylo to jejich první setkání krátce po Gorbačovově nástupu; vzájemný osobní vztah obou politiků byl jedním z důležitých faktorů procesu, který po pěti letech skončil rozpadem sovětského impéria.
Psali jsme
Francie měla být vymazána ze světové mapy. Sovětský svaz rozpracoval masivní útok na Francii, kdyby se studená válka náhle změnila v horkou....
Hlavní témata summitu byla pochopitelně čistě pozemská: vzájemné vztahy, obchod, mezinárodní situace, jaderné zbraně. Při neformálním rozhovoru se pak Ronald Reagan, velký fanoušek sci-fi, zeptal svého protějšku: „Co byste udělali, kdyby byly Spojené státy nečekaně napadeny někým z vnějšího vesmíru? Pomohli byste nám?“ Gorbačov odpověděl: „O tom nepochybujte.“ A Reagan ho ujistil, že i Spojené státy by SSSR v takovém případě podpořily. V dějinách studené války přitom nešlo o první zmínku vesmírného boje či hrozby z vesmíru. Již během 50. a 60. let se vědci zabývali otázkou, jakými zbraněmi by bylo možné zasáhnout nepřátelskou základnu na Měsíci.
Vzájemné soupeření na vrcholu studené války bylo vystupňováno Reaganovou strategií „uzbrojení“ protivníka navyšováním obranného rozpočtu, což si mohly ekonomicky dovolit Spojené státy, ale pro SSSR představovaly rostoucí investice tímto směrem vážný problém; nicméně situace začala být riziková pro každého: jaderné zbraně je třeba udržovat a mít nad nimi 100% kontrolu. Obě země jich ve vzájemném soupeření vyrobily iracionální množství a byly teoreticky schopné se vzájemně zničit několikrát. Ve druhé polovině 80. let proběla řada významných summitů a snaha hledat společnou řeč byla korunována úspěchem neoficiálního summitu na Maltě. Odzbrojovací proces byl zahájen, stavy jaderných zbraní se zásadně snižovaly. Pokud by summity neproběhly dobře a odzbrojovací dohody nebyly uzavřeny, druhou nejlepší možností a nadějí pro celou planetu by byl... útok mimozemšťanů. Otázka prodloužení smlouvy START je ostatně aktuální i letos.
Smějete se? Reagan měl sci-fi rád. Filmy Vetřelec nebo Hvězdné války byly relativně nové. Soupeření obou velmocí probíhalo samozřejmě i ve vesmíru. A po Hvězných válkách byl neoficiálně pojmenován obranný projekt, který hrál v otázce jaderného odstrašení a rovnováhy sil významnou roli – SDI, Strategická obranná iniciativa. Jakkoli systém nebyl plně vyvinut a uveden do provozu, promítají se dílčí výsledky jeho výzkumu do konpcepcí protiraketové obrany dodnes. A jako takové stále budí kontroverze a spory na mezinárodní scéně.
Psali jsme
Těsně před pádem Sovětského svazu byl komunistický stát už tak zoufalý, že se společností Pepsi vyměnil asi 20 válečných lodí za dodávku...
Existuje jinak jistě nepřeberné množství dobrých důvodů, proč naši planetu nějaká mimozemská síla asi nenapadne. Nicméně opatření proti vnějšímu útoku nezůstávají zcela stranou pozornosti ozbrojených sil ani dnes. Letectvo Spojených států disponuje od roku 2000 a 2003 dvěma jednotkami pověřenými sice především ochranou americké satelitní infrastruktury, 26. a 527. „Space Aggressor Squadron“, ale jejich úkolem je také rozvíjet plány pro odražení hypotetického mimozemského útoku. Doufejme, že stejně jako Gorbačov Reagana, podpořil by i Putin Biden poté, kdy Trump ještě ve funkci oznámil vznik šesté složky amerických ozbrojených sil: k armádě, námořnictvu, letectvu, námořní pěchotě a pobřežní stráži přibude Space Force, Vesmírná síla... či Síla?
Zdroj: history.com
Tagy