Větší zkáza než jaderné útoky na Hirošimu a Nagasaki. Tokio si zažilo v závěru války peklo

Větší zkáza než jaderné útoky na Hirošimu a Nagasaki. Tokio si zažilo v závěru války peklo
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Bombardování Tokia v roce 1945
21 / 10 / 2021, 10:00

V noci z 9. na 10. března 1945 si japonské Tokio prošlo náletem, který se v počtu absolutních ztrát na životech stal nejtěžším náletem historie.

První nálet na Japonsko s masivním nasazením zápalných bomb zažilo milionové město Kóbe, významné průmyslové centrum s velkými loděnicemi, 4. února 1945. Podobně jako ostatní japonská města byly jeho budovy postavené převážně ze dřeva a papíru. A právě toho Američané po několika testech na speciálně pro ten účel postavené "japonské vesnici" ve vojenském testovacím prostoru (mj. pro využití biologických a chemických zbraní) v Utahu (Dugway Proving Grounds) využili.

První nálet na Tokio s využitím zápalných bomb proběhl již 25. února, kdy 174 bombardérů svrhlo 454 tun převážně zápalných pum ze standardní operační výšky B-29. Výsledek nedosáhl očekávání. Bombardování relativně lehkými pumami z velké výšky bylo dosti nepřesné. Generál LeMay proto nařídil nálet opakovat, tentokrát z hladiny 1500-2700 m. Šlo o výšku, v níž byl účinek japonského protiletadlového dělostřelectva relativně nízký, přičemž nálet měl proběhnout v noci, čímž by byla eliminována hrozba beztak nepříliš nebezpečného japonského stíhacího letectva. Z bombardérů byly dokonce odstraněny všechny zbraně kromě zadního střeliště, čímž Američané šetřili palivo.

Do operace Meetinghouse se zapojilo 334 letounů, z nichž 279 shodilo japonské hlavní město 1665 tun bomb, především 230 kg vážících kazetových zápalných bomb E-46 obsahujících 38 napalmových bombiček M-69. E-46 je uvolnila ve výšce 600-800 m, které se vznítily po dopadu a působily požáry na značné ploše.

Důsledky byly hrozivé a v absolutních číslech ztrát (zemřelo přes 100 000 lidí) a destrukce předčily srpnové jaderné útoky na Hirošimu a Nagasaki. Ovšem přirozeně za zcela jiných operačních nákladů, což bylo důvodem, pro který jaderné bomby měly na japonské velení horší psychologický dopad než konvenční bombardování. Japonci netušili, kolik takových zbraní mají Američané k dispozici, ale věděli, že bombardérů schopných je svrhávat měli k dispozici stovky. A v této souvislosti je pozoruhodný další údaj: celý projekt B-29 vyšel, včetně vývoje, na přibližně 3 miliardy dolarů. Projekt Manhattan, tedy vývoj jaderné zbraně, na 1,9 miliardy, a vývoj a výroba pokročilého bombardéru svou cenou překonaly vývoj nejúčinnější zbraně.

Jen o několik dní později zasáhl podobný nálet také výše zmíněné Kóbe, nad které v noci ze 16. na 17. března zaútočilo 331 Superfotressů. Ač šlo o noční nálet, Američané napočítali 280 japonských stíhačů, z nichž 96 se podařilo bombardéry napadnout. Celkem ovšem byly ztraceny jen tři B-29, přičemž není zřejmé, zda je sestřelily stíhačky, protiletadlová obrana, nebo se nevrátily z jiného důvodu. Zajatou posádku jednoho odsoudili Japonci k smrti a popravili. Nálet neměl tak ničivé důsledky jako nálet na Tokio, přesto byla zničena více než pětina plochy města a zahynulo na 10 tisíc lidí.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku