2A3 Kondensator - sovětská samohybná houfnice jako ,,atomová" odpověď Američanům

2A3 Kondensator - sovětská samohybná houfnice jako ,,atomová&quote; odpověď Američanům
Autor: Gandvik, CC BY-SA 3.0|Popisek: 2A3 Kondensator
25 / 02 / 2021, 16:30

Sovětská samohybná houfnice ráže 406 mm 2A3 Kondensator byla sovětskou reakcí na americké dělo Atomic Annie M65.

Sovětská odpověď na M65 na sebe nenechala dlouho čekat a byl zadán program na vývoj samohybné houfnice o ráži 406 mm schopné střelby s jadernými střelami pod kódovým označením Objekt 271. Vývoj byl dokončen v roce 1955 a v roce 1956 byly v Leningradu sestaveny první a jediné 4 kusy tohoto monstra, které mělo na "imperialisty" odpalovat granáty o hmotnosti 570 kg na vzdálenost až 25 kilometrů.

                                   

                                                                         Video: YouTube

Západ se s touto zbraní seznámil během přehlídky na Rudém náměstí v roce 1957, ale pozorovatelé se domnívali, že se jednalo pouze o makety kvůli odstrašení západu.

Kondensator měl mimořádně krátkou životnost. Po období rozsáhlého testování byly houfnice zařazeny k dělostřelectvu vrchního velení rezerv. Tam zůstaly ve službě až do vojenské reformy Nikity S. Chruščova, kdy byly zvýhodněny účinnější raketové systémy nad supertěžkým dělostřelectvem, těžkými tanky a křižníky stalinské éry.

Všechny čtyři houfnice Kondensator byly vyřazeny v polovině roku 1960, jedna ze zbraní byla umístěna na statické ukázce v muzeu ozbrojených sil v Moskvě.

Technická data

Bojová hmotnost: 64 000 kg
Délka: 20 m
Šířka: 3,08 m
Výška: 5,75 m
Světlá výška: 0,46 m
Motor: přeplňovaný diesel V12 a výkonu 552kW (751 PS) při 2 100 ot/min
Rychlost na silnici: 30 km/h
Jízdní dosah na silnici: 200 km

 

Zdroj: warhistoryonline.com, history.com

Video: G_J_Rasputin

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace