VIDEO: Archeologové objevili pokoj otrokyně, s níž měl americký prezident Jefferson šest dětí

VIDEO: Archeologové objevili pokoj otrokyně, s níž měl americký prezident Jefferson šest dětí
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: Thomas Jefferson
07 / 07 / 2017, 16:15

Archeologové v americkém městě Monticello ve státě Arkansas objevili bývalý pokoje otrokyně třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona.

Americkým archeologům se podařilo najít v bývalém domě prezidenta Thomase Jeffersona pokoj, ve kterém bydlela otrokyně Sally Hemingsová, s níž měl třetí prezident USA šest dětí.

Podle archeologů byl pokoj postaven v roce 1809 a byl situován hned vedle místností, které obýval Jefferson. V roce 1941 byla místnost, kde dříve Hemingsová bydlela, přeměněna na toalety. Na stopu ,,záhadného" pokoje přivedl archeology jeden z Jeffersonových pravnuků, který se domníval, že tento pokoj se může ukrývat pod dnešními moderními toaletami v domě v Monticellu.

Archeologové, kteří na základě těchto informací pokoj skutečně odkryli, zde našli krb složený z cihel, konstrukci určenou pro kamna nebo původní podlahu ze začátku 19. století. V pokoji však nebyla žádná okna.

Zajímavý je příběh, který pojí Jeffersona s Hemingsovou. Jefferson měl právě s Hemingsovou po smrti své ženy zplodit šest potomků. Podle historiků těchto šest těchto dětí bylo otroky, než dosáhly určitého věku, kdy byly propuštěny na svobodu. Stejně tak Hemingsové bylo umožněno po smrti Jeffersona opustit dům v Monticellu a žít se svými syny Madisonem a Estonem v Charlottesville.

Gardiner Hallock, ředitel restauračních prací v domě, kde dříve Jefferson bydlel, prohlásil, že nález pokoje, kde s největší pravděpodobností Hemingsová žila, dává historikům zajímavý ,,vhled" do toho, jak tenkrát otroci žili. Podle Hallocka je také možné, že některé z dětí Hemingsové, se v objeveném pokoji mohlo i narodit. Pokoj byl sice ve srovnání s ostatními místnostmi otroků nadstandardní, nicméně mu chyběla okna a byl tmavý a vlhký, dodal k  zajímavému objevu Hallock.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku