VIDEO: Archeologové objevili v Etiopii pozůstatky zapomenutého města z 12. století

VIDEO: Archeologové objevili v Etiopii pozůstatky zapomenutého města z 12. století
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: starobylé město
18 / 06 / 2017, 16:00

Archeologové z Exeteru objevili ve východní Etiopii zapomenuté město Harlaa z 12. století. Významný objev je výsledkem více než dvouleté práce.

Nalezli v něm vzácné artefakty včetně náhrobků, nádob, keramiky importované z Madagaskaru, Malediv, Jemenu či Číny. Výzkumný tým z britského Exeteru pak dále našel i klenoty z Indie, bronzové a stříbrné mince z Egypta, drahokamy (karneol) a důkazy o islámském způsobu pohřbívání. Neméně zajímavou součástí objevu je pozůstatek mešity z 12. století a pohřebiště s pozůstatky asi 300 lidí.

Archeologové věří, že nálezy mohou pomoci objasnit počátky islámu v Africe. Ten se měl šířit do východní Afriky po smrti proroka Mohameda. Je zajímavé, že nyní je Etiopie státem, kde převažují křesťané a muslimů je zde asi jedna třetina.

Podle archeologů bylo zapomenuté město rovněž důležitým centrem obchodní výměny v regionu východní Etiopie. ,,Tyto revoluční objevy nám pomáhají porozumět obchodu v tehdejší době. Zjistili jsme, že toto místo bylo obchodním centrem regionu," prohlásil vedoucí výzkumu Timothy Insoll z britské Univerzity v Exeteru.

Podle Insolla bylo Harlaa bohatým a kosmopolitním centrem tehdejší doby, kde se potkávala ,,směsice" cizinců i místních lidí, kteří obchodovali s ostatními  důležitými centry v Rudém moři a Indickém oceánu.

 

 

psali jsme:

VIDEO: Egyptští archeologové si připsali významný úspěch. Odkryli nekropoli se 17 mumiemi

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace