VIDEO: Bitevní loď HMS King George V v Halifaxu

VIDEO: Bitevní loď HMS King George V v Halifaxu
02 / 03 / 2019, 13:00

Lodě třídy King George V tvořily páteř britského královského námořnictva za 2. světové války. Celkem pět bitevních lodí HMS King George V, HMS Prince of Wales, HMS Duke of York, HMS Howe a HMS Anson bylo postaveno jako náhrada zastaralých bitevních lodí z dob 1. světové války třídy Queen Elizabeth a Revenge.

Lodě se pyšnily výzbrojí 10 hlavních děl ráže 356 mm, které byly uloženy ve dvou čtyřdělových a jedné dvoudělové věži. Protiletadlová výzbroj po hořkém konci lodi HMS Prince of Wales neustále posilovala a na konci války tak lodě nesly až 74 x 40 mm a 36 x 20 mm protiletadlových děl. Všechny lodě třídy King George V byly silně pancéřované, ale jak již bylo špatným zvykem u Royal Navy, byly poměrně pomalé a díky výkonu pouhých 110 000 HP dosahovaly rychlosti jen 28 uzlů. Pro porovnání - německá třída Scharnhorst měla výkon 161 000 HP a rychlost 33 uzlů.

psali jsme: Svědectví po letech: "Pane, Bismarck se vzdává,“ hlásil námořník důstojníkovi. Jeho ignorace zabila 2 000 lidí

Třída King George V byla od počátku války v permanenci a lodě se zapojovaly do bojů s loďstvem hitlerovského Německa. Ještě prakticky nevyzkoušený Prince of Wales se s pýchou Royal Navy, HMS Hood, střetl s Bismarckem a težkým křižníkem Prinz Eugen v bitvě v Dánském průlivu, která ale dopadla pro Brity neslavně - Hood šel ke dnu a Prince of Wales byl poškozen.

King George V ale svou sestřičku pomstil a o pouhé tři dny později ve spolupráci s bitevní lodí HMS Rodney Bismarck potopil.

Další loď této třídy, HMS Duke of York si zase připsala skalp bitevního křižníku Scharnhorst, který potopila v bitvě u Severního mysu. Německý bitevní křižník byl odříznut od návratu na domovskou základnu a díky obrovské britské přesile, na kterou narazil i díky nefunkčnímu radaru, byl po třech hodinách potopen.

psali jsme: Komu připadl sovětský zlatý poklad z britského křižníku HMS Edinburgh?

Další dvě lodě třídy, HMS Howe a Anson se s žádnou velkou hladinovou lodí nepřítele nepotkaly a všechna 4 plavidla byla v roce 1957 prodána do šrotu.

 

Zdroj: Hubáček Miloš, Moře v plamenech, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace