Bombardování bitevní lodi USS Alabama na dobových záběrech

Bombardování bitevní lodi USS Alabama na dobových záběrech
Popisek: USS Alabama zasažena fosforovou bombou
24 / 10 / 2018, 16:00

Po konci 1. světové války zůstalo ve stavech US Navy a dalších států mnoho lodí, které již beznadějně zastaraly. Jednou takovou byla i tzv. pre-dreadnought bitevní loď USS Alabama (BB-8) z roku 1896. Co s nimi? Zlikvidovat během testů nových zbraní...

114 metrů dlouhá loď třídy Illinois byla po skončení Velké války vyřažena ze stavu US Navy a přidělena k bombardovacím testům amerického letectva v roce 1921. 

USS Alabama BB-8

Během nich na ní byly zkoušeny mimo jiné i účinky chemických bomb naplněných slzným plynem a bílým fosforem. Stará bitevní loď byla napadána v rámci simulace bojové situace stroji SE5 vyzbrojenými bombami o váze 11 kilogramů a palubními kulomety, aby se vyzkoušelo, jak vyčistit palubu od protiletadlových postů jako příprava pro přílet těžkých bombardérů.

Ty byly reprezentovány čtyřmi stroji Martin NBS-1, které útočily bombami o váze asi 100 kg z výšky 460 metrů. Loď byla zasažena dvěma bombami. Test s bombami o váze 500 kg nevyšel, ani jeden bombardér se netrefil.

psali jsme: USS Wolverine - příběh letadlové lodi přestavené z parníku. Na moře nikdy nevyplula

25. září se konalo poslední kolo testů a tehdy již stará loď útokům téměř tunových bomb neodolala a 27. září klesl vrak na mělčině ke dnu. Výrobce bombardérů Mitchell se tehdy snažil potopení lodě ukázat jako důkaz nadřazenosti bombardérů nad loděmi, aby zachoval nezávislé letectvo.

psali jsme: Potopení britské bitevní lodi HMS Prince of Wales japonskými bombardéry

Námořnictvo logicky poukazovalo na to, že loď byla nehybná, stará a nebránila se...

Zdroj: US Navy

Tagy článku