Video: Britská Royal Navy v Severním moři roku 1940

Video: Britská Royal Navy v Severním moři roku 1940
Popisek: Ilustrační obrázek HMS Ark Royal
01 / 07 / 2018, 10:00

Tyto dramatické záběry British Pathé pořízené v Severním moři roku 1940 ukazují různé britské válečné lodě Home Fleet v akci, patrně jako součást norské kampaně.

Názvy válečných lodí nebyly zveřejněny pravděpodobně z bezpečnostních důvodů, ale je pravděpodobné, že tato nahrávka zobrazuje operaci 'DX', a tedy letadlové lodě HMS Ark Royal a Glorious, křižníky Curlew a Berwick, stejně jako torpédoborce Hyperion, Hasty, Hereford (bezpečně identifikovaný), Fearless, Fury a Juno.

psali jsme: Potopení britské bitevní lodi HMS Prince of Wales japonskými bombardéry

Operace, k níž došlo koncem dubna 1940, byla první, kdy královské námořnictvo použilo své letadlové lodě k ochraně jiných válečných lodí. HMS Ark Royal se 27. dubna dostala pod útok německých bombardérů, když se vracela do Scapa Flow doplnit palivo. 

psali jsme: HMS Hampshire se potopila zradou búrského vojáka. Na její palubě byl i ,,otec" koncentračních táborů

Každá ze tří lodí, které můžeme ve videu identifikovat, byla během války ztracena, HMS Glorious byl potopen 8. června německými bitevními křižníky Scharnhorst a Gneisenau, HMS Ark Royal byl torpédován u Gibraltaru a potopen 14. listopadu 1941 a torpédoborec třídy H, HMS Hereward, byl ztracen během bitvy u Kréty 29. května 1941.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: Britain at War

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.