SSSR a 269 mrtvých - před 36 roky sestřelil sovětský Suchoj korejský Boeing 747

SSSR a 269 mrtvých - před 36 roky sestřelil sovětský Suchoj korejský Boeing 747
Popisek: havarovaný boeing
01 / 09 / 2019, 13:00

V roce 1983 se odehrál smutný příběh studené války. Sovětský Suchoj sestřelil civilní Boeing s 269 lidmi na palubě.

Před 36 roky, kdy ještě naplno zuřila studená válka, se odehrálo smutné drama, na jehož konci bylo sestřelené lidmi s 269 lidmi na palubě.

1. září 1983 byl osudovým dnem pro korejský boeing 747 označený KAL 007. Ten den se západně od ostrova Sachalin pohyboval korejský Boeing 747 letecké společnosti Korean Lines Flight. Letadlo bylo na cestě z New Yorku do jihokorejského Soulu a letělo přes aljašský Anchorage. 1. září 1983 se však vinou navigační chyby dostalo do sovětského vzdušného prostoru. Nikdo z 269 lidí nemohl v ten moment vědět, že prožívá poslední minuty života.

psali jsme: Video: Me-262 likviduje americké B-17

Sověti vyslali do vzduchu několik stíhaček, které sledovala ,,narušitele" asi hodinu. Ty se několikrát snažily, aby se boeing identifikoval, všechny pokusy však selhaly, proto vypálil major Genadij Osipovič, který byl jedním z pilotů Suchoje Su-15 výstražnou dávku. Na tu však korejský letoun také nereagoval.

Sovětská místa tak rozhodla definitivně o jeho sestřelení, což se také stalo. Nikdo z 269 lidí včetně posádky nepřežil. Osipovič po zničení letadla jen suše konstatoval: ,,Cíl zničen."

Sověti sestřel přiznali, ale argumentovali tím, že se letadlo odmítlo identifikovat podle nich se jednalo o špionážní stroj a ne o civilní letadlo, které provádělo špionážní aktivity na zakázaném území. Z druhé strany zůstává záhadou, proč boeing na sovětská varování nijak nereagoval, když piloti podle tehdejších leteckých exprtů museli vědět, že oblast kolem Kamčatky byla za studené války rizikovou vojenskou zónou.

psali jsme: Tragédie bratrů Bečvářů, dvojice psanců a amatérských leteckých únosců

Sověti tehdy mezinárodní veřejnosti předložili své důkazy, které měly dokázat, že sestřelení letadla bylo oprávněné, a že z hlediska bezpečnosti nebyla jiná možnost. USA s Ronaldem Reaganem v čele však incident ostře odsoudily s tím, že sestřel oprávnění v žádném případě nebyl a že SSSR má na svědomí 269 nevinných životů. I když po tomto incidentu studená válka ještě více vygradovala, pro SSSR to v podstatě nemělo žádné přímé důsledky.

 

Zdroj: theaviatonist.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace