VIDEO: Německý tank A7V byl císařským gigantem

VIDEO: Německý tank A7V byl císařským gigantem
Popisek: Německý tank A7V v roce 1918
03 / 03 / 2019, 16:00

A7V byl německý tank z první světové války. Německo význam tanků dlouhou dobu podceňovalo, a tak teprve roku 1916 začal vývoj těchto obrněnců. Konkrétně po bitvě u Flers, kde britské tanky způsobily paniku na německé straně, a hlavně se ukázalo, že na pěšáka je takový tank trochu moc.

Jejich výroba začala až v polovině roku 1917, první kus byl dokončen v říjnu. Celkem bylo do září vyrobeno 20 kusů s výrobními čísly 501 a výše, dvě série tanků se lišily použitými pláty (Krupp a Roechling-Dillingerhutte) . Navíc tanky A7V byly kolosy s šestnáctičlennými osádkami, což bylo v praktickém boji problematické. Navíc v březnu 1918 se zjistilo, že tank má absolutně nevyhovující jízdní vlastnosti v terénu, který byl rozrytý výbuchy dělostřeleckých granátů. Německá armáda proto bojovala s více tanky ukořistěnými, než vlastními.

Tři tanky A7V 24. dubna 1918 bojovaly v první tankové bitvě, ve které se střetly se třemi britskými tanky Mark V. Bitva skončila ústupem německých tanků a opuštěním stroje s číslem 529 na bojišti. Britové se tak považují za vítěze první tankové bitvy na světě.

Velmi známá je pohlednice zobrazující zajatý německý tank "Elfriede" na železničním vagonu v pařížské železniční stanici.

Tank Elfriede 

První zajatý německý tank byla právě "Elfriede", kterou zajaly francouzské jednotky u Saleux, nedaleko Villers-Bretonneux a tank byl poté poslán do Paříže. Elfriede se účastnila mohutného německého ranního útoku 24. dubna 1918 na britské oddíly před městy Villers-Bretonneux a Cachy, když Němci dobyli město. V noci ale 13. a 15. brigáda získal zpět pozice brilantní manévrem a tvrdým bojem.

Nějaké výhody ale německé tanky měly - byly silně pancéřované a jejich rychlost byla vyšší, než tanků států Dohody. Konkrétně na zpevněném povrchu dokázal jet rychlostí až 12 km/h a čelní pancéřování mělo tloušťku 30 mm, boční 20 a zadní 15mm.

Hlavní výzbroj tvořil kořistní kanon Maxim-Nordfelt 1888 ráže 57 mm, který dokázal na 1 000 metrů probít pancíř o tloušťce 20 mm, a tank si pro boj vezl 100 kusů nábojů.

Zdroj: Flickr, Wikipedie

Tagy článku