VIDEO: ,,Čtyřnohý tank". Nejzachovalejší fosílie nodosaura bude vystavena v muzeu v kanadské Albertě

VIDEO: ,,Čtyřnohý tank&quote;. Nejzachovalejší fosílie nodosaura bude vystavena v muzeu v kanadské Albertě
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: zkamenělina dinosaura
14 / 05 / 2017, 17:00

Zachovalá fosílie nodosaura, který žil na Zemi před 110 miliony let, bude vystavena v muzeu v kanadské Albertě.

Tato vzácná zkamenělina, která je přezdívána ,,čtyřnohý tank", byla náhodně objevena horníkem. Horník našel fosílii v roce 2011 poblíž města Fort McMurray v dole Millenium.

Protože to nebyl běžný nález, který se se našel v dolech, byla zkamenělina předána Royal Tyrrell Museum of Palaeontology, která je v kanadské Albertě jedním z nejvýznamnějších paleontologických muzeí a zároveň vědeckých pracovišť.

Pracovníci muzea byli z nálezu doslova v šoku a shodli se na tom, že nic takového ještě v životě neviděli. Po několikaleté práci na fosílii zjistili, že zvíře uvnitř zkameněliny byl nodosaurus, který vážil asi 1 100 kilogramů. Byl dlouhý až pět metrů a jeho ,,rozpoznávacím" znamením byly bodce, které vystupovaly z jeho ramen. Obýval podle pracovníků muzea nejspíše území dnešní západní Kanady.

Podle vědců z muzea je zkamenělina nejlépě dochovanou na světě, která obsahuje kůži a ,,brnění" zvířete. To posléze potvrdil i National Geographic, který uvedl, že nodosaurus žil na naší planetě zhruba před 110 miliony  

Na fosílii jsou navíc jasně rozpoznatelné jednotlivé tělesné části nodosaura od čumáku až po boky. Pracovníci Royal Tyrrell Museum of Palaeontology také zjistili, že obrovitý nodosaurus používal své šupinaté brnění jako obranu před nepřítelem.

Vědcům z muzea trvalo 7 000 hodin, než vzácný exemplář připravili pro veřejnou prohlídku.

 

Incredible 110 million-year-old 'four-legged tank' dinosaur fossil that's so well preserved it looks like a STATUE //t.co/6SYr7FIny3

— Daily Mail Online (@MailOnline) 12. května 2017

 

psali jsme:

Jídelníček neandrtálce byl různorodý, jedl nosorožce i houby

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku