Video: Desetitunová bomba a útok na most v Arnsbergu v březnu 1945

Video: Desetitunová bomba a útok na most v Arnsbergu v březnu 1945
Popisek: Ilustrační snímek bombardéru Lancaster
29 / 06 / 2018, 13:00

Záběry British Pathé ukazují výrobu desetitunové seismické bomby, její nakládání do bombardéru Avro Lancaster a vypuštění na cíl. Podle všeho se jedná o útok na most v Arnsbergu 19. března 1945.

Seismická bomba vyvinutá inženýrem Barnesem Wallisem se měla po dopadu na zem zavrtat pod povrch a teprve v hloubce 10 metrů vybuchnout. Následné rázové vlny měly v cílové oblasti zapůsobit jako zemětřesení a způsobit značné škody. Rozhodně nebylo nutné se trefit přímo na cíl, bomba byla vybavena zesíleným pláštěm, aby pronikla co nejhlouběji. Pro gigantickou bombu navrhl Walls, který byl zaměstnancem společnosti Vickers i speciální šestimotorový bombardér pojmenovaný Victory Bomber. RAF ale myšlenku stroje vybaveného jedinou pumo odmítlo, a teprve až když RAF začalo útočit na bunkry a základny raket V1 a V2 došlo ke změně.

Psali jsme: Video: Slavná skákající bomba "Dambusters"

Bomba s označením Gran Slam vážila deset tun a dlouhá byla přes osm metrů. Její předchůdce, známá bomba Tallboy byla o něco menší, o váze "pouhých" 5,4 tuny stála za zničením Osamělé královny severu, bitevní lodi Tirpitz.

Psali jsme: 12. listopadu 1944 zlikvidovalo 30 bombardérů RAF poslední Hitlerovu bitevní loď

Po 2. světové válce opadl zájem o vývoj dalších seismických bomb díky vynálezu jaderných zbraní.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

 

Tagy článku