VIDEO: Douglas A-1 Skyraider - americký fantom s pístovým motorem. Úspěšná operační služba po celá desetiletí

VIDEO: Douglas A-1 Skyraider - americký fantom s pístovým motorem. Úspěšná operační služba po celá desetiletí
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo
22 / 05 / 2023, 10:00

Douglas A-1 Skyraider patří právem do ,,zlatého fondu" americké letecké historie. I když se zpočátku letounu nevěřilo, odvedl po dobu své operační služby Američanům věrné služby.

Skyraider můžeme charakterizovat jako palubní bitevní a lehký bombardovací letoun, který byl nasazen v rozmanitých konfliktech ve druhé polovině 20. století. Stroj užívalo americké námořnictvo, námořní pěchota i letectvo. Rovněž se Skyraider uplatnil v britském námořnictvu či vietnamském letectvu a dalších státech. Skyraider, který měl být poháněn pístovým motorem, byl navržen během druhé světové války, za jeho designem stál Ed Heinemann ze společnosti Douglas Aircraft Company. Prototypy byly objednány v roce 1944 s označením XBT2D-1.

Prototyp vykonal první let v březnu 1945 a americké námořnictvo návazně začalo s testy nové stroje. V roce 1946 pak Skyraider vstoupil do služby. Jednomístný letoun mohl vyvinout maximální rychlost 515 km/h, dostup činil 8 687 m, dolet 2 116 km. Než skončila výroba v roce 1957, bylo vyprodukováno celkem 3 180 kusů letounů v 28 variantách. Pokud hovoříme o zbraňovém vybavení Skyraideru, tu tvořily 4 kanony A-N M2 ráže 20 mm, další výzbroj zahrnovala neřízené rakety HVAR nebo Zuni, pumy, torpéda, miny atd. Skyraider vynikal slušnou výzbrojí, manévrovatelností v nižší rychlosti, uplatnil se zejména v pozemních útocích.

Co se týče operačního nasazení letounu, do druhé světové války již nestačil zasáhnout, ale upozornil na sebe v Korejské válce. K prvnímu bojovému vzletu Skyraideru došlo 3. července 1950 z paluby letadlové lodi USS Valley Forge. Dne 16. června 1953 dosáhl Skyraider jednotky VMC-1 americké námořní pěchoty jediné vzdušné vítězství letounu v celé válce, když sestřelil severokorejský dvouplošník Polikarpov Po-2. Během celé války bylo 101 letounů ztraceno v boji a dalších 27 při nehodách, což je úhrnem 128 ztracených strojů. Vietnam byl další významnou zastávkou Skyraideru, a to i přes nástup proudových strojů v padesátých letech. Skyraidery se účastnily prvních amerických náletů na Severní Vietnam, nicméně brzy byly v této roli nahrazeny středními bombardéry Grumman A-6 Intruder. Piloti Skyraideru dvakrát sestřelili severovietnamskou stíhačku MiG-17.

                                  

                                                                             Video: YouTube

 

V době, kdy Skyraidery námořnictva a námořní pěchoty nahrazovaly proudové letouny, začalo je ve velkém provozovat americké a jihovietnamské letectvo. Ve službách USAF se proslavily především jako doprovod vrtulníků při misích na záchranu posádek sestřelených letounů. Dva z pilotů Skyraiderů byli za hrdinství projevené v těchto misích vyznamenáni Medailí cti, nejvyšším americkým vojenským vyznamenáním. Skyraidery také jako první fungovaly jako předsunutí letečtí návodčí, v misích COIN a při blízké podpoře pozemních jednotek.

                                   Douglas A-1 Skyraider (Foto: tormentor4555, flickr.com, public domain)

 

O Skyraidery a jejich nasazení projevila zájem koncem padesátých let Francie, která si pořídila celkem 113 Skyraiderů - 20 AD-4, 88 AD-4N a 5 AD-4NA. Zmíněné letouny pak od prosince 1959 bojově létaly. Jejich úkolem byla především letecká podpora francouzských pozemních jednotek. Při těchto operacích byly Skyraidery vyzbrojeny především neřízenými střelami, pumami a napalmem. Letouny, které přečkaly tento konflikt, byly prodány do Gabonu a Čadu.

Skyraidery si také objednala v roce 1951 Velká Británie, konkrétně sloužily u Royal Navy pod označením Skyraider AEW Mk.1. Letouny byly nejprve součástí cvičné squadrony č. 778 v Culdrose. Po ukončení výcviku osádek, včetně letů z lodi HMS Eagle, byla roku 1953 typem přezbrojena operační 849. squadrona. Její operační roje pak působily na jednotlivých letadlových lodích Royal Navy, velitelský roj trvale sídlil na pozemní základně squadrony č. 849 v Culdrose, kde se někdy sešla i celá squadrona. V roce 1956 se AEW Mk.1 849. squadrony účastnily v jednotlivých rojích z lodí HMS Albion, HMS Bulwark a HMS Eagle války o Suezský průplav. Poslední stroj byl ze stavu vyřazen v prosinci 1960.

Ještě zmiňme v této souvislosti, že v roce 1962 bylo 12 vyřazených Skyraiderů od Royal Navy odprodáno civilní švédské společnosti Swedish Air Service Ltd., která smluvně pro Flygvapnet zajišťovala vlekání cílových terčů při nácviku ostrých střeleb. Před dodáním do Švédska prošly úpravami u britské firmy Scottish Aviation Ltd., kde byly zbaveny radarů, záchytných háků a dalšího námořního vybavení. Skyraidery byly vybaveny novými radiopřístroji, vlekacím zařízením s navijákem a upraveno bylo zasklení kabiny operátora cílů. Ve Švédsku pak létaly do sedmdesátých let.

Skyraider byl vyřazen Američany ze služby v roce 1973, není ovšem bez zajímavosti, že gabunské letectvo stroj používalo do roku 1985. Jedná se o úspěšný letoun, který svým uživatelům odvedl spolehlivé služby.

Zdroj: Warhistoryonline.com, Wikipedia

Tagy článku