Méhariste - francouzská koloniální velbloudí kavalérie

Méhariste - francouzská koloniální velbloudí kavalérie
16 / 04 / 2019, 16:00

Francouzské slovo Méhariste se zhruba překládá jako velbloudí jízda a označuje vojenské jednotky Francie v Severní Africe.

Francie velbloudí jednotky vytvořila jako součást Armée d'afrique na Sahaře roku 1902 a nahradila jimi pravidelné jednotky alžírských spahisů a tirailleů, dříve používané k hlídání pouštních hranic. Nově vznikající Méharisté byli původně rekrutováni hlavně z kočovného nomádského kmene Chaamba a velení bylo svěřeno důstojníkům francouzských Affaires Indigenes. Každá jednotka Méhariste se skládala ze šesti důstojníků, 36 francouzských poddůstojníků a vojáků a 300 vojáků kmene Chaamba.

psali jsme: Tajné britské speciální operace v japonském týlu

Základny Méharistes byly u Tabelbaly, Adraru, Ouargla, pevnosti Polignac a Tamanrassetu. 

Od 30. let minulého století byly velbloudí jednotky i součástí Cizinecké legie a během francouzského mandátu nad Sýrií v roce 1920, působily v této arabské zemi celkem 3 jednotky Méhariste.

psali jsme: Masakr u Cisterny byl černým dnem pro americké jednotky Rangers

Během druhé světové války  jednotky sloužily v boji pro Němcům a Italů, v jižním Tunisku. Po válce se Méharisté navrátili ke své roli pouštní policie, kde tyto jednotky fungovaly až do konce francouzského koloniálního panství v roce 1962, kdy byly jednotky rozpuštěny.

 

Zdroj: Méhariste

Tagy článku