VIDEO: Jak si zajistit místo v historii. Pilot Moše Melnik jako první sestřelil nepřítele se stíhačem F-15

VIDEO: Jak si zajistit místo v historii. Pilot Moše Melnik jako první sestřelil nepřítele se stíhačem F-15
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: F-15
09 / 09 / 2023, 10:00

Izraelský brigádní generál Moshe Melnik byl leteckým esem, které jako první sestřelilo v roce 1979 nepřítele s tehdy novým stíhačem F-15.

Když byl v roce 1976 do služby zařazen stíhací letoun F-15. málokdo asi tehdy tušil, jaká legenda se z něj postupem času stane. Můžeme jej zařadit mezi nejúspěšnější moderní bojové letouny s více než 100 vítězstvími v leteckých soubojích, a to beze ztrát.

                                  

                                                                         Video: YouTube

Velké zkušenosti mají se stíhači F-15 přirozeně i Izraelci, kteří se na těchto strojích vyznamenávali. Jen pro úplnost dodejme, že izraelské vojenské letectvo mělo ve výbavě 42 strojů F-15A/C, 16 strojů F-15B/D a 25 strojů F-15I. I když byl letoun F-15 byl zařazen do služby v roce 1976, jak už jsme zmínili, do roku 1979 nebyl otestován v přímé bojové akci, což se mělo již brzy změnit.

Pokud jsme hovořili o Izraelcích, nemůžeme vynechat Moše Melnika, izraelského brigádního generála a letecké eso. Byl to právě Melnik, který si zajistil osobité postavení a zároveň prvenství v historii. Melnik byl totiž prvním pilotem vůbec, který v roce 1979 se stíhačem F-15 poslal k zemi nepřátelský letoun. Od tohoto prvenství pak nebyla F-15 nikdy pokořena a s nadsázkou řečeno dominovala nebi.

Mělnik měl ,,toho" na kontě ale více. Dokázal sestřelit celkem 9 nepřátelských letounů. Během Jomkipurské války v roce 1973 na stroji F-4 Phantom II poslal k zemi 5 letounů. Melnik byl také jedním z pilotů, kteří se účastnili známé Operace Opera v roce 1981, což byl překvapivý izraelský útok na irácký jaderný reaktor Osirak. Později si Melnik připsal 3 další úspěšné zářezy s F-15 z bojů nad Libanonem. 

Ale zpět k roku 1979 a Melnikovu prvenství. Tehdy, 27. června 1979, se utkaly mezi sebou izraelské a syrské letouny. 4 izraelské F-15 měly za úkol zaútočit proti vybraným cílům v Libanonu, nicméně ve vzduchu se objevilo 8 syrských letounů MiG-21. Vzdušné bojové pole bylo otevřeno. Melnik zůstal v klidu, připravil si raketu Python 3, kterou záhy odpálil. Střela úspěšně zasáhla MiG-21 a poslal jej nenávratně k zemi. Historie byla právě napsána.

 

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku