Jediná nahrávka pozemních testů zbraní legendární P-40 Warhawk

Jediná nahrávka pozemních testů zbraní legendární P-40 Warhawk
Popisek: P-40
10 / 09 / 2019, 13:00

Historická černobílá nahrávka a nadšený hlas komentátora - to je záznam ukazující americké veřejnosti nejnovější letoun P-40C Warhawk.

Komentátor ho na počátku označuje jako jeden z nejnebezpečnějších bojových letounů, tím se sice P-40 nestal, ale to komentátor v té době vědět nemohl. Tento jednomotorový stíhací letoun vzlétl poprvé v roce 1938 a do konce války bylo vyrobeno celkem 13 738 strojů. Stal se tak třetím nejvyráběnejším stíhačem USA za 2. světové války. Předstihly ho pouze legendy P-51 a P47.

psali jsme: Video: Záběry z kamer P-38 likvidující cíle v nacistickém Německu

Asi nejznámejší jednotkou používající tyto stroje byla americká dobrovolnická jednotka Flying Tigers bojující proti Japoncům v Číně, kde stroje dostaly typické tygří tlamy.

Flying Tigers

Nejen nad Pacifikem, ale i nad Afrikou a Sovětským svazem bylo možné potkat stíhače P-40, za jejich kniply se objevilo například australské stíhací eso Clive Robertson "Killer" Caldwell s 28,5 sestřely, nebo několik nositelů vyznamenání Hrdina SSSR.

Zdroj: WorldWarWings.net

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace