Autor fotografie: Abhinayrathore, public domain|Popisek: Zničený tank Sherman během druhé války v Kašmíru
Bitvu u Kurska v roce 1943 platí jako největší tanková vřava ve druhé světové válce a historie vůbec, nicméně indicko-pákistánská bitva v rámci boje o Kašmír v roce 1965, si s ní v některých ohledech nezadala, i když samozřejmě ve ,,zmenšených kulisách".
Bitva u Kurska v roce 1943 je notoricky známá jako největší tankové střetnutí druhé světové války a historie vůbec. Zde přišel obrat ve válce a posléze již bylo jasné, že nacistické Německo válku nevyhraje.
Po skončení druhé světové války se odehrával jiný, poměrně významný konflikt mezi Pákistánem a Indií o území Kašmíru v podmínkách, když se britské jednotky stáhly z obodu zemí. První ozbrojený střet nastal již v roce 1947, kdy hovoříme o první válce v Kašmíru. Výsledkem bojů bylo rozdělení bývalého knížectví Kašmír na pákistánskou a indickou část, hranice mezi územími se nazývá Linie kontroly.
Video: YouTube
Nicméně to byla pouze overtura k dalšímu konfliktu o Kašmír, který se odehrál o 18 let později a byl střetem rozsáhlejším s větším nasazením techniky. K prvním potyčkám nedošlo v Kašmíru, ale v Sindhu, kde pákistánské tanky překročily stanovenou hranici. Indie odpověděla také vojenskou akcí. Indii tento vpád překvapil, ale rozhodla se na nastalou situaci reagovat, což prakticky zahrnovalo v nadsázce řečeno celou armádu.
Do akce tak bylo postaveno například 180 tanků Centurion, 340 Shermanů, odhadem až 700 000 příslušníků pěchoty, nemluvě o letecké síle. To už byla poměrně slušná síla a zdálo by se, že bude stačit na vypuzení Pákistánu ze sporného území. Jenže Pákistán byl na konflikt také velmi dobře připraven a hlavně dokázal později účinně eliminovat tankovou sílu Indie ze vzduchu. Na to Indie nebyla dostatečně připravena.
Významnější střet v rámci války a účastí několika set tanků v boji o Kašmír se odehrál v Chawindě v oblasti Paňdžáb, historickém území rozděleném mezi Pákistánem a Indií. Indie se snažila eliminovat pákistánský postup, který směřoval na území Kašmíru. Indie proto poslala do oblasti Chawindy vydatné posily čítající asi 150 000 příslušníků pěchoty a kolem 260 tanků. V první fázi indické jednotky zlikvidovaly pákistánský pěší pluk a nepřítele zatlačily zpět.
V tuto chvíli to začalo s Pákistánci vypadat bledě, ale i přes pravidelné indické útoky na Chawindu, se pákistánské jednotky udržely dostatečně dlouho na to, aby jim přišly na pomoc posily. Když indická armáda podnikla další masivní útok na Chawindu v září 1965, měl již Pákistán k dispozici 132 tanků a 50 000 obránců. I když měli Indové stále početní převahu, dokázali Pákistánci nepřítele odrazit. Ve svých důsledcích tak není možno indickou ofenzivu na Chawindu hodnotit jako úspěch. Indové utrpěli těžké ztráty, což je přinutilo se z oblasti stáhnout a útoky z obou stran ustaly.
Pákistán ztratil při obraně Chawindy 60 tanků, Indie odhadem 100 i více. Když si to ,sečteme, boje o Chawindu byly největším tankovým střetem od zmíněné bitvy u Kurska v roce 1943. Celkově pak Indie zničila na 300 pákistánských tanků a dalších 150 zůstalo v jejích rukou. Pákistán zničil 128 tanků (podstatnou část letectvo) a dalších 40 tanků zabavil.
A Kašmír je více než 50 let od druhé války v Kašmíru i nadále sporným územím. Před dvěma lety začalo být v tomto území opět ,,horko", když Pákistán sestřelil dvě indické stíhačky. Napětí v Kašmíru bude zcela jistě pokračovat mezi oběma státy i dál.
Zdroj: We Are The Mighty, Wikipedia