Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Zkáza Hindenburgu
6. 5. 1937 došlo k v Lakehurstu v New Jersey ke zkáze německé vzducholodi LZ-129 Hindenburg.
Stejně jako 25 let předtím, když vyplouval na svou panenskou plavbu parník Titanic, ani v případě moderní německé vzducholodě Hindenburg v roce 1937 nikdo nevěřil, že by mohla ztroskotat. A přece se tak stalo před 81 lety.
LZ-129 Hindenburg měl být podobně jako Titanic ve své době nejrychlejší, největší a nejluxusnější. 245 metrů dlouhá vzducholoď měla dosah 8 000 mil, mohla nést na své palubě 97 cestujících a poháněly ji čtyři špičkové dieselové motory Mercedes Benz. Hindenburg mohl vyvinout rychlost až 135 km/h.
psali jsme: Husarský kousek rakousko-uherského námořního letectva: Jako první potopilo nepřátelskou ponorku

Cestující si dopřávali na tu dobu nebývalý luxus - denně teplá jídla, sprchy se studenou i teplou vodou, k dispozici byl pianista vyhrávající na duralové piano. Letenky byly proto tomu úměrné drahé a cestovat na Hindenburgu tak mohly pouze zámožnější vrstvy. Zdálo se, že největší vzducholoď světa nemůže potkat žádné neštěstí. Faktu, že Hindenburg byl naplněn vysoce hořlavým vodíkem, nevěnoval v osudný květnový den nikdo náležitou pozornost.
Do května 1937 měl za sebou Hindenburg 10 přeletů Atlantiku. 6. 5. 1937 bylo naplánováno přistání vzdušného kolosu v Lakehurstu, který vyrazil tři dny dříve z frankfurtského letiště na další z řady transatlantických přeletů. 6. 5. 1937 však panovalo velmi špatné počasí, které jako by předznamenalo následnou katastrofu.
psali jsme: Zakladatel Google chce postavit největší vzducholoď na světě

Hořící trosky Hindenburgu
V 19:00 měl Hindenburg zahájit přistání a o 20 minut později bylo shozeno první přistávací lano. Připravený personál začal s upoutáváním Hindenburgu, zhruba v 19:30 ve výšce asi 60 metrů však v zadní části vzdušného kolosu vypukl obrovský požár. Ten zřejmě způsobila jiskra, která vznikla z nashromážděné statické elektřiny. Ze vzducholodi začaly rychle vyskakovat cestující, mnoho z nich pád zabil, ale někteří se tímto způsobem zachránili. Hindenburg během několika sekund celý shořel před zraky asi 1 000 šokovaných diváků, kteří chtěli přistání Hindenburgu přihlížet. Smutným hrdinou tragédie se pak stal reportér Herbert Morrison, který s pláčem do éteru popisoval katastrofu. Tu nepřežilo 36 lidí z 97 cestujících a členů posádky.
psali jsme: Konec Zeppelinu L23 navždy změnil boj nad mořem
Po této události prakticky skončila éra dopravy vzducholodí i jejich komerčních letů, veřejnost se obávala, že může dojít k další katastrofě jako v případě Hindenburgu a přestala jevit o dopravu tímto způsobem zájem. Graf Zeppelin II jakožto sesterská vzducholoď Hindenburgu sice létala ještě dva roky, ale pak již přišel definitivní konec Zeppelinů.
Zdroj: history.com