HMS Vanguard byla britská rychlá bitevní loď postavená v průběhu Druhé světové války. Do nasazení u Royal Navy se díky neustálým revizím na základě bojových zkušeností dostala až po válce. Jediná loď své třídy, největší a nejrychlejší loď Royal Navy a poslední postavená bitevní loď na světě.
Práce na konstrukci lodi byly zahájeny už před válkou, protože královské námořnictvo očekávalo boj proti přesile německých a japonských bitevních lodí v počátku 2. světové války. Britové měli dostatek 15" (381 mm) děl a dělových věže při skladování, a proto si mohli dovolit dokončit jednu modifikovanou loď plánované třídy Lion, která měla být standardně vyzbrojeny většími 9 děly ráže 16".
Práce na HMS Vanguard byly spouštěny a zastavovány několikrát během války, její design byl několikrát revidován, aby odrážel trpké válečné zkušenosti získané například potopením svazu Z. Tyto odstávky a změny zabránily jejímu dokončení v průběhu války. Třída Lion jako taková nikdy neopustila rýsovací prkna.
Zajímavostí je, že dělové věže použité na Vanguardu pocházely z prvoválečných bitevních křižníků Courageous a Glorious, které ale byly ve 20. letech přestavěny na letadlové lodě. Předběžné projektové práce začaly v červenci 1939 a první přerušení nastalo 11. září po začátku 2. světové války. Práce byly obnoveny až na přímé přání Winstona Churchilla v únoru 1940. Pak již byly práce různě zastavovány a opět spouštěny, vzrostlo množství paliva a zlepšila se pancéřová ochrana. Tento krok ale zvýšil ponor lodi natolik, že by neproplula Suezským průplavem a muselo se znovu modifikovat.
Velké změny nastaly po zničení bitevní lodi Prince of Wales třídy King George V Japonci v roce 1941, které měly zabránit poničení obou hnacích hřídelí jedním torpédem, měnila se koncepce vodotěsných komor a opět se zvyšovala kapacita nádrží.
V roce 1942 byla na stole dokonce varianta přestavět Vanguard na ůetadlovou loď, což by zabralo 6 měsíců změny designu lodě. To bylo nakonec zamítnuto a HMS Vanguard byl uveden do služby v Royal Navy 12.5.1946. Válku nestihnul o více než rok...
Jejím osudem se stalo vozit královskou rodinu po již rozpadajícím se Britském impériu, a stejně jako končila sláva říše, nad kterou kdysi nezapadalo slunce, HMS Vanguard skončil po devíti letech v záloze a v roce 1960 byl sešrotován.
Technické údaje
Rychlá bitevní loď
Výtlak: 44 500 tun (standardní), 51 420 tun (plný)
Délka: 248,2 m
Šířka: 32,9 m
Ponor: 11 m při plném výtlaku
Pohon: 4 turbínová soustrojí, 8 tříbubnových kotlů, výkon 130 000 SHP
Rychlost: 30 uzlů
Posádka: 1893
Pancíř: boky až 356 mm, paluba až 152 mm, věže až 330 mm
Výzbroj: 8×381 mm BL Mk I (4×2), 16×133 mm (8×2), 71× 40 mm Bofors AA
Zdroj: Wikipedie
Tagy