VIDEO: Legendární gunship AC-130 v akci

VIDEO: Legendární gunship AC-130 v akci
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: AC-130
20 / 11 / 2019, 10:00

Jak to vypadá uvnitř gunshipu AC-130 a co vše musí posádka ovládat ukazuje unikátní video zachycující tento stroj zevnitř... Stroj, který útočil na slavné Ho Či Minově stezce, v Afghánistánu a na dalších místech.

Historie a nasazení ve zkratce

Letouny typu gunship jsou speciální stroje palebné podpory založené na transportních letadlech, umožňující mohutnou palbu pomocí hlavňové výzbroje z boku letadla. Zatím nejznámější nasazení těchto strojů probíhalo během války ve Vietnamu, kde první stroje AC-130 útočily na zásobování probíhající po Ho Či Minově stezce. Vývoj AC-130 pod označením Gunship II začal v roce 1965, první prototip byl vyzbrojen čtyřmi kulomety a čtyřmi kanóny M61 Vulcan.

Veškerá výzbroj gunshipu je soustředěna na levé straně trupu, takže letouny mohou útočit celou svou palebnou silou tak, že pilot nakloní stroj křídlem k zemi na 30° až 50° a pozemní cíl tak zůstává na vrcholu pomyslného kuželu - soustředěná palba všech zbraní (patří k nim navíc ještě několik kulometů ráže 7,62 mm) pak dokáže zničit vše, co jim přijde do cesty.

 

Tagy článku