VIDEO: Legendární gunship AC-130 v akci

VIDEO: Legendární gunship AC-130 v akci
Autor: US Air Force|Popisek: AC-130
20 / 11 / 2019, 10:00

Jak to vypadá uvnitř gunshipu AC-130 a co vše musí posádka ovládat ukazuje unikátní video zachycující tento stroj zevnitř... Stroj, který útočil na slavné Ho Či Minově stezce, v Afghánistánu a na dalších místech.

Historie a nasazení ve zkratce

Letouny typu gunship jsou speciální stroje palebné podpory založené na transportních letadlech, umožňující mohutnou palbu pomocí hlavňové výzbroje z boku letadla. Zatím nejznámější nasazení těchto strojů probíhalo během války ve Vietnamu, kde první stroje AC-130 útočily na zásobování probíhající po Ho Či Minově stezce. Vývoj AC-130 pod označením Gunship II začal v roce 1965, první prototip byl vyzbrojen čtyřmi kulomety a čtyřmi kanóny M61 Vulcan.

Veškerá výzbroj gunshipu je soustředěna na levé straně trupu, takže letouny mohou útočit celou svou palebnou silou tak, že pilot nakloní stroj křídlem k zemi na 30° až 50° a pozemní cíl tak zůstává na vrcholu pomyslného kuželu - soustředěná palba všech zbraní (patří k nim navíc ještě několik kulometů ráže 7,62 mm) pak dokáže zničit vše, co jim přijde do cesty.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace