VIDEO: Legendární tank T-34 driftuje na sněhu

VIDEO: Legendární tank T-34 driftuje na sněhu
Popisek: T-34 model 1941
11 / 09 / 2017, 11:15

Vychutnejte si záběry jednoho z nejznámějších tanků druhé světové války, jak driftuje na sněhu.

Střední sovětský tank T-34 se stal doslova symbolem druhé světové války. Bývá často označovan za nejlepší tank celé války. To je sice trošku zjednodušené tvrzení, avšak potvrzuje výjimečnost tohoto stroje.

Počátky vývoje tanku T-34 spadají do roku 1937, kdy tankový závod v Charkově obdržel zakázku na tank, který by měl nahradit tanky řady BT, které vycházely z amerických tanků. Šéfkonstruktér Michail Koškin byl svými nadřízenými podrobně instruován, že se hledá nový kolopásový tank, nicméně vědom si konstrukčních omezení tohoto typu vypracoval kromě něj i variantu s čistě pásovým podvozkem, kterou nazval A-32. V roce 1938 demonstroval obě konstrukce před výborem Rady obrany SSSR, přičemž varianta A-32 byla okamžitě a rázně odsouzena nezpůsobilými architekty Rudé armády. Stalin však k obecnému překvapení rozhodl, že postaveny a připuštěny ke zkouškám budou oba prototypy. Tank A-32, přejmenovaný na T-32 tedy mohl pokračovat. Čekala ho krušná cesta…

V roce 1939 bylo provedeno vyhodnocení obou strojů. Hodnotitelé (prakticky ti stejní jako u prototypů) dělali všechno možné, aby nafoukli závady u prototypu T-32 a zároveň banalizoval podobné závady u druhého stroje. Komise se klonila k odmítnutí stroje, nakonec však pod dojmem postřelovacích zkoušek, z nichž T-32 vyšel lépe, stroj neodmítla. Byly ještě nějaké problémy a vrchní velení nějakou dobu váhalo, nakonec však při zvážení mnohem většího potenciálu dalšího vývoje u T-32 bylo rozhodnuto právě jej doporučit do sériové výroby v poněkud upravené variantě, která byla posléze pojmenována jako, dnes již legendární, T-34.

Dne 19. prosince 1939 Komisariát strojírenství dal závodu v Charkově příkaz vyrobit nultou sérii tanků, které po drobných změnách. Jejich první zkoušky byly velice úspěšné, nicméně postupem času se začaly projevovat určité nedostatky v nadprůměrně rychlém opotřebování některých dílů, což vedlo k dalšímu zastavení produkce v březnu 1940, objevilo se i nařízení kompletní zrušení výroby a vyvinutí jiného, nového tanku. Toto rozhodnutí bylo nakonec zvráceno, nicméně došlo ke ztrátě času. Tanky T-34 byly poháněny dieselovým motorem V-2. Výjimkou byly stroje vyrobené v roce 1940, z nichž byla kvůli nedostatku motorů V-2 většina vybavena motorem Mikulin M-17 z tanku BT, který byl licenčním motorem německého původu BMW.

Psali jsme: 

 

V době svého prvního nasazení představovaly tanky T-34 zcela novou třídu. Německé tanky s 37mm kanónem jej vůbec nemohly ohrozit, neboť nedokázaly prostřelit jeho pancíř ani z těsné blízkosti. Poněkud lépe si vedly nové tanky s 50mm kanónem a stíhač tanků Panzerjäger I, které mohly prostřelit některé slabší části zadního pancíře. Nejlépe na tom byly střední tanky typu Panzer IV, vyzbrojené krátkým 75mm kanónem a útočná děla, které dokázaly nablízko prostřelit zadní i boční pancíř a při velkém štěstí údajně i čelní. Nejdříve se ale musely tak blízko dostat, což nebylo zas až tak jednoduché, protože 76mm kanón T-34 bez problémů probíjel čelní pancíř všech těchto strojů i na velkou vzdálenost. Německé tanky vedly ve vedlejších parametrech: technice a její kvalitě. Všechny měly vysílačky, jejich vnitřní bojový prostor nebyl tak stísněný, měly kvalitnější zaměřovací techniku a lépe řešený výhled ven. Také byly spolehlivější. Na druhou stranu ale tyto rozdíly v sekundárním vybavení nehrály v případě střetnutí příliš velkou roli. V roce 1941 T-34 prostě neměl soupeře.

Situace se začala měnit v roce 1942, kdy se na frontě začaly objevovat improvizované stíhače tanků typu Marder I a první tanky typu Panzer IV s dlouhým 75 mm kanónem. Tak získal T-34 soupeře, se kterým se už muselo počítat. Dalším nebezpečným soupeřem se stala útočná děla Stug III, která od série F obdržela dlouhý 75 milimetrový kanón. T-34ky stále představovaly určitou vyšší kvalitu, zejména protože se postupně dařilo zvyšovat počet těch s vysílačkou a vylepšovat jejich sekundární struktury, ale některé německé stroje se dostávaly nebezpečně blízko.

V roce 1943 se na frontě objevila již celá řada strojů, s nimiž se T-34/76 mohl měřit jen stěží. V prvé řadě šlo o těžký tank Tiger, který byl ovšem trochu jiná třída, a "střední" tank Panther, který T-34 výrazně překonával zejména v přesnosti a účinnosti děla. Také se objevila již celá řada německých stíhačů tanků druhé generace, které již byly s to snést přímý střet s tanky T-34. Odpovídající odpovědí sovětské válečné výroby byl tank T-34/85. Vášnivý spor o to, který tank byl lepší, zda Panther nebo T-34/85, je dlouholetou zábavou obdivovatelů tankové techniky a rozhodnout jej víceméně nelze, protože oba tanky byly určeny k různým úkolům a byly lepší či horší v různých parametrech.

 

Základní charakteristika:

Posádka: řidič, velitel, střelec, nabíječ
Délka: 6,75m
Šířka: 3m
Výška: 2,45m
Hmotnost: 26 000kg
Hlavní zbraň: 76,2mm kanón, 2X 7,62mm kulomety
Max rychlost: 55km/h
Dojezd: 184 na cestě
Pohon: 12-válcový Diesel (500 koní)

Zdroje: panzernet.net, miliary-portal.cz, YouTube.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace