Hughes H-1 - letoun Howarda Hughese Robarda předběhl svou dobu

Hughes H-1 - letoun Howarda Hughese Robarda předběhl svou dobu
Autor: Shawn|Popisek: Závodní stroj Hughes H-1
15 / 10 / 2019, 16:00

Howard Hughes Robard Jr. - podnikatel, investor, režisér a letec, muž téměř renesančního záběru. Jedním z jeho výtvorů byl rekordní závodní letoun H-1.

H-1 vznikl v roce 1935 v jediném kusu, ale elegantní letoun vznikl i v několika replikách postavených soukromými společnostmi. Byl to letoun postavený pro jediný účel, zlomit rychlostní rekord. A uspěl.

Pokořil světový rychlostní rekord letounů nad zemí, když dosáhl rychlosti 567,12 km/h a nejrychleji překonal trasu transkontinentálního letu nad Spojenými státy z Los Angeles do NYC. Jeho čas byl 9 hodin a 27 minut, průměrná rychlost 518 km/h.

Rekordní stroj byl poháněn 14 válcovým radiálním motorem Pratt & Whitney R-1535 o objemu 25.15 litru, který byl vyladěn na výkon 1 000 PS (750 kW).

Podle mnohých leteckých historiků právě tento stroj byl inspirací pro vojenské stroje s radiálním motorem jako P-47 nebo FW 190.

 

Zdroj: WorldWarWings

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace