Loď, která se neměla potopit. USS Laffey ,,přežila" šest útoků kamikaze

Loď, která se neměla potopit. USS Laffey ,,přežila&quote; šest útoků kamikaze
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: USS Laffey
02 / 11 / 2018, 13:00

Torpédoborci USS Laffey se přezdívalo ,,loď, která se neměla potopit". USS Laffey byla uvedena do provozu v roce 1944. Byla nejprve poslána do evropských vod, kde se mimo jiné podílela na bombardování německé obrany při slavném ,,Dnu D", tedy vylodění spojenců v Normandii v červnu 1944.

Poté byla převelena do Pacifiku a podporovala válečnou kampaň proti Filipínám na konci roku 1944. V dubnu 1945 se pak USS Laffey připojila k útoku na japonský ostrov Okinawa, kde se sváděly tvrdé boje. Lodi se zatím dařilo plnit své úkoly, což se ale mělo změnit 16. dubna 1945.

psali jsme: USS Wolverine - příběh letadlové lodi přestavené z parníku. Na moře nikdy nevyplula

Aktivita USS Laffey totiž neunikla pozornosti japonskému letectvu, které se ji rozhodlo za každou cenu potopit. Ten den na americký torpédoborec zaútočil svaz padesáti japonských letadel složený z jednomotorových bombardovacích strojů Nakadžima B5N, Nakadžima Ki-43 Oscar, střemhlavých bombardovacích letounů Aiči D3A a Jokosuka D4Y Judy. Jejich cíl byl jasný - poslat torpédoborec ke dnu.

Na USS Laffey zahájily ráno bombardéry frontální útok a dvacetimilimetrová děla nestačila odrážet útoky zejména bombardérů Aiči. I když se USS Laffey statečně bránila přesile zejména stíhačkami Vought F4U Corsair, bylo jasné, že tento stav dlouho neudrží. Střemhlavé japonské bombardéry totiž doprovázely i letouny kamikaze, které začaly narážet do trupu lodi. Celkem jich USS Laffey zasáhlo šest a situace začínala být kritická, protože na palubě nefungovaly téměř žádné zbraně. Zadní paluba se jen tak tak držela nad hladinou. Torpédoborec navíc zasáhly i čtyři bomby. 

psali jsme: Video: Poslední okamžiky USS Hornet po útoku japonských letadel

Při obraně lodi bylo spotřebováno 870 granátů ráže 127 mm, z toho 500 s přibližovacími zapalovači VT, 1 120 nábojů ráže 40 mm a 5 100 nábojů ráže 20 mm. Japonský útok na USS Laffey stál život 32 námořníků a 71 bylo zraněno. I přes velmi těžké poškození lodi se jí podařilo ,,přežít" a zůstat na hladině.

Loď tak získala svou přezdívku ,,loď, která se neměla potopit". zcela zaslouženě. Dokázala ustát frontální útok mnohonásobné přesily japonských elitních letadel i kamikaze. Americkému námořnictvu sloužila až do roku 1975, kdy byla definitivně vyřazena z provozu.

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace