Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: USS Laffey
Torpédoborci USS Laffey se přezdívalo ,,loď, která se neměla potopit". USS Laffey byla uvedena do provozu v roce 1944. Byla nejprve poslána do evropských vod, kde se mimo jiné podílela na bombardování německé obrany při slavném ,,Dnu D", tedy vylodění spojenců v Normandii v červnu 1944.
Poté byla převelena do Pacifiku a podporovala válečnou kampaň proti Filipínám na konci roku 1944. V dubnu 1945 se pak USS Laffey připojila k útoku na japonský ostrov Okinawa, kde se sváděly tvrdé boje. Lodi se zatím dařilo plnit své úkoly, což se ale mělo změnit 16. dubna 1945.
Aktivita USS Laffey totiž neunikla pozornosti japonskému letectvu, které se ji rozhodlo za každou cenu potopit. Ten den na americký torpédoborec zaútočil svaz padesáti japonských letadel složený z jednomotorových bombardovacích strojů Nakadžima B5N, Nakadžima Ki-43 Oscar, střemhlavých bombardovacích letounů Aiči D3A a Jokosuka D4Y Judy. Jejich cíl byl jasný - poslat torpédoborec ke dnu.
Na USS Laffey zahájily ráno bombardéry frontální útok a dvacetimilimetrová děla nestačila odrážet útoky zejména bombardérů Aiči. I když se USS Laffey statečně bránila přesile zejména stíhačkami Vought F4U Corsair, bylo jasné, že tento stav dlouho neudrží. Střemhlavé japonské bombardéry totiž doprovázely i letouny kamikaze, které začaly narážet do trupu lodi. Celkem jich USS Laffey zasáhlo šest a situace začínala být kritická, protože na palubě nefungovaly téměř žádné zbraně. Zadní paluba se jen tak tak držela nad hladinou. Torpédoborec navíc zasáhly i čtyři bomby.
Při obraně lodi bylo spotřebováno 870 granátů ráže 127 mm, z toho 500 s přibližovacími zapalovači VT, 1 120 nábojů ráže 40 mm a 5 100 nábojů ráže 20 mm. Japonský útok na USS Laffey stál život 32 námořníků a 71 bylo zraněno. I přes velmi těžké poškození lodi se jí podařilo ,,přežít" a zůstat na hladině.
Loď tak získala svou přezdívku ,,loď, která se neměla potopit". zcela zaslouženě. Dokázala ustát frontální útok mnohonásobné přesily japonských elitních letadel i kamikaze. Americkému námořnictvu sloužila až do roku 1975, kdy byla definitivně vyřazena z provozu.
Zdroj: nationalinterest.org