Dozvuky maďarského roku 1956 - Krvavá lázeň se přenesla i do sportu. Vodní pólo na život a na smrt

Dozvuky maďarského roku 1956 - Krvavá lázeň se přenesla i do sportu. Vodní pólo na život a na smrt
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vodní pólo
30 / 06 / 2021, 16:30

Na pozadí maďarských revolučních událostí v roce 1956 proběhl zápas mezi Maďarskem a Sovětským svazem ve vodním pólu na letních olympijských hrách v Melbourne. A nebylo to vzhledem k událostem normální střetnutí. Tekla při něm krev.

Maďarské události z roku 1956 jsou již dostatečně známé a zdokumentované. Komunista Imre Nagy usiloval o zavedení umírněných reforem, které zahrnovaly mimo jiné i povolení činnosti nekomunistických stran, propuštění politických vězňů, zmírnění represí, oživení hospodářského života a další. Nagy požadoval rovněž větší nezávislost v rozhodování na Sovětském svazu. V říjnu 1956 propukly studentské demonstrace a vývoj události dramaticky akceleroval.

                                   

                                                                            Video: YouTube

Zřejmě i pod vlivem těchto událostí se rozhodl Nagy vyhlásit 1. 11. 1956 neutralitu země a její vystoupení z Varšavského paktu, což bylo pro Sověty zcela nepřijatelné. Sověti se rozhodli rychle jednat a ,,kontrarevoluci" potlačit silou. 4. listopadu 1956 vstoupily sovětské jednotky do Maďarska a zahájila masivní ofenzivu proti ,,kontrarevoluci". Nagy byl exemplárně popraven a Maďarsko se vrátilo zpět do ,,normálních" kolejí.

V průběhu maďarské revoluce trénoval národní tým pólistů na tréninkovém kempu nad Budapeští a reprezentanti mohli slyšet střelbu a vidět dým ze střetu sovětských invazorů a obránců města. Vzhledem k tomu, že se olympiáda již blížila mílovými kroky, přesunul se maďarský tým z bezpečnostních důvodů do Československa.

22. listopadu 1956 pak měla na pozadí dramatických událostí konat v australském Melbourne letní olympiáda, do nichž byly rovněž vneseny politické rozpory mezi Čínou a Tchaj-wanem. Právě olympiáda skýtala možnost alespoň na sportovní revanš Sovětům za národní porobu a mnozí maďarští reprezentanti to tak vnímali. Ervin Zádor později řekl, že nehráli ve vodě pouze za sebe, ale za celou těžce zkoušenou vlast a právě olympiáda byla polem, kde mohli Maďaři alespoň ve sportovní rovině ukázat, že jsou hrdým národem a že Sovětům morálně nepodvolili.

Turnajem procházeli Maďaři snadno, jako nůž máslem, až se dostali do semifinále, kde je čekali Sověti. Před samotným vyhroceným semifinálovým zápasem se Maďaři domluvili na strategii proti nim, která měla zahrnovat posměšky, fyzické potyčky, a dobírání si sovětských reprezentantů, kteří se stali symbolem maďarské okupace. Cílem bylo Sověty dostat z jejich komfortní zóny a vyprovokovat je. Jak prohlásil Zádor, ,,rozhodli jsme se Sověty naštvat." Utkání se se tak přelilo ze sportovní roviny do přímé bojové vřavy.

Od začátku utkání byli diváci svědky brutální podívané, v níž létaly kopy i pěsti z obou stran. Maďaři byli v zápase sportovně lepším týmem, kdy Zádor skoroval dvakrát, což naopak mělo za následek narůstající sovětskou frustraci. Sovětský reprezentant Valentin Prokopov dal ke konci zápasu pěstí Zádorovi a způsobil mu krvavý šrám pod okem.

V této chvíli vedli Maďaři již 4-0 a bylo jasné, že míří do finále. V poslední minutě však bylo vyhrocené utkání zastaveno, aby se situace uklidnila i v diváckých řadách, kde nechybělo mnoho Maďarů horlivě podporující své reprezentanty, a kde došlo k několika potyčkám. Po incidentu Zádora s ,,zuřivým" Sovětem maďarský reprezentant opustil bazén, což vyprovokovalo naštvané diváky k akci, když se srotili u bazénu. Maďarští diváci, z nichž mnozí v Melbourne žili, hrozili pěstmi Sovětům a plivali na ně a nebylo daleko od vážného střetu. Aby se zabránilo dalším šarvátkám, vtrhla na místo policie, která odvedla raději hráče zpět do šaten, aby se situace dále nevyhrotila.

I když se nakonec zápas nedohrál, vítězem byli vyhlášeni Maďaři, kteří jasně vedli. A pro maďarský národní tým přišla ve finále turnaje satisfakce: výhrou 2-1 nad Jugoslávii slavil další zlatou medaili. Maďaři tak zvítězili nad Sověty alespoň symbolickou bitvu - na sportovním poli. Po skončení olympiády pak řada maďarských reprezentantů včetně Zádora našla nový domov na Západě. Zádor se usadil v Kalifornii, kde se jedním z jeho žáků stal i slavný plavec Mark Spitz.

 

Zdroj: history.com

 

Tagy článku