VIDEO: Na americké bitevní lodi USS Missouri se definitivně uzavřela druhoválečná kapitola. Japonci po shození atomových pum kapitulovali

VIDEO: Na americké bitevní lodi USS Missouri se definitivně uzavřela druhoválečná kapitola. Japonci po shození atomových pum kapitulovali
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Japonský ministr zahraničí Mamoru Šigemicu se sklání na palubě USS Missouri k podpisu kapitulačních listin
02 / 09 / 2022, 16:30

Dne 2. září 1945 Japonsko podepsalo na palubě americké bitevní lodi USS Missouri kapitulační listinu. Tím definitivně skončila druhá světová válka.

V Evropě sice v květnu 1945 ustaly boje, ale ve světě ještě nadále pokračovaly. Tento fakt před Spojence postavil klíčovou otázku - jak donutit válkychtivé Japonce ke kapitulaci, aby se definitivně uzavřela válka i mimo Evropu, která přinesla do té doby nevídané lidské i materiální škody.

Američané se rozhodli sáhnout ke krajnímu prostředku, který představovalo shození dvou atomových bomb v krátkém intervalu tří dnů. USA soudily, že takový úder bude mít hlavně výrazné psychologické důsledky, protože svržení jaderných pum bude znamenat desetitisíce mrtvých, materiální škody v tom nepočítaje. Američané nicméně měli v záloze i plán, pokud by i po použití zbraní hromadného ničení nedonutilo japonského císaře Hirohita k ústupu, respektive kapitulaci.

                                   

                                                                             Video: YouTube

Operace nesla název Downfall a představovala rozsáhlé vylodění na japonských ostrovech. Jestliže by se plán realizoval, americké velení počítala s velkými ztrátami a fanatickými boji ze strany Japonců až do hořkého konce. Na druhou stranu operace Downfall zůstala naštěstí pro Američany pouze v ,,šuplíku", protože dvě atomové bomby splnily svůj účel.

K použití atomových zbraní došlo 6. a 9. srpna 1945 a právě tento mezní prostředek donutil Tokio ke kapitulaci, která nastala 15. srpna 1945, kdy nevěřícní Japonci poslouchali v rozhlasovém projevu císaře Hirohita, který ji veřejně oznámil. Svého císaře měli možnost slyšet poprvé v životě. Odtud byl tak jen krůček k formálnímu podpisu kapitulační listiny a tím i konci druhé světové války.

Oblačné ráno, Tokijský záliv, 2. září 1945. Zde kotvila americká bitevní loď USS Missouri, ale také několik stovek spojeneckých plavidel. Byla to skutečně výmluvná chvíle a dokladovala triumfální vítězství spojeneckých sil nad militantním Japonskem a předtím také nad nacistickým Německem a jeho satelity.

2. září 1945 všichni toužebně očekávali písemné stvrzení kapitulace. Tu nakonec podepsal japonský ministr zahraničí Mamoru Šigemicu a velitel generálního štábu japonské armády Jóšidžiró Umezu. Členové japonské delegace při samotném ceremoniálu stěží zadržovali slzy. Za Američany připojil podpis pětihvězdičkový generál Douglas MacArthur, kterému asistoval admirál Chester Nimitz.

Druhá světová válka byla oficiálně minulostí. Živé však zůstaly japonské zločiny proti lidskosti, jejichž vyšetřování začalo prakticky ihned. Tokijský tribunál soudil 28 předních japonských politických a vojenských představitelů, z nichž 7 bylo odsouzeno k hrdelnímu trestu, dalších 16 vyvázlo s doživotím. Zmíněného Šigemicu soud shledal rovněž vinným a odsoudil jej k sedmiletému trestu. V roce 1950 byl podmínečně propuštěn.

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace