Video: Největší a nejrychlejší americký bombardér XB-70 Valkyrie

Video: Největší a nejrychlejší americký bombardér XB-70 Valkyrie
Autor fotografie: NASA|Popisek: XB-70
16 / 04 / 2019, 13:00

Byl tak rychlý, že sovětský/ruský těžký bombardér Tu-160 by vedle něj vypadal jako podzvukový stroj, i kdyby letěl na maximum. Tenhle americký megabombardér totiž zvládl letět rychlostí až 3 309 km/h!

North American XB-70 „Valkyrie“ byl americký letoun, vyvíjený v 50. letech 20. století jako výškový jaderný bombardér dlouhého doletu, schopný operovat při stálé rychlosti více než 3 Machy! Tato neskutečná rychlost ji měla chránit před zachycením a zničením stíhacími letouny Sovětského svazu, v době vývoje jediné efektivní protiletadlové zbrani. 

Zavedení nové generace raketových střel země – vzduch do výzbroje jednotek protivzdušné obrany státu přineslo podstatné zvýšení rizika, které by podstupoval každý stroj pohybující se ve velkých výškách. Například vyhledávací radiolokátor sovětského protiletadlového raketového systému S-75 Dvina měl dosah 274 km, což dávalo i při vysoké rychlosti B-70 operátorům asi pět minut – mnohem více, než je nutné – k provedení útoku na pronikající bombardér a jeho poškození nebo zničení raketovou střelou.

XB-70 NASA photo 359392main_ED97-44244-3_full

Předpokládané náklady na zavedení letounu do výzbroje, technologické problémy a nová role při nasazení strategických bombardérů, definovaná na začátku 60. let, znamenaly ukončení projektu monstrózního bombardéru XB-70.


Byly postaveny jenom dva prototypy, které sloužily při výzkumu chování velkých letounů za letu vysokou nadzvukovou rychlostí. První z nich je vystaven v Národním muzeu USAF na základně Dayton.

North American Aviation XB-70 AV-1, 62-0001

Druhý prototyp to neměl od začátku lehké. 30. dubna 1966, utrpěl zkrat v systému zatahování podvozku krátce po vzletu z letecké základny Edwards. V důsledku této poruchy se příďový podvozek zasunul jen částečně a došlo k poškození pneumatiky.

Posádka se snažila příďové kolo opět spustit dolů, ale záložní hydralika selhala. Zkusili dvakrát takzvaný manévr touch and go, kdy měl náraz o přistávací plochu pomoci podvozek uvolnit. Nepovedlo se a už to vypadalo, že se budou muset vystřelit a superdrahý 3 machový bombardér nechat zničit.

psali jsme: Nikdy ho nenasadili do boje. Americký strategický bombardér Convair B-58 Hustler byl ,,krásným" omylem

Naštěstí byla Valkýrie natankovaná a tak mohla s posádkou kroužit 2 hodiny okolo letecké základny, aby pozemní řídící centrum něco vymyslelo. Jedinou cestou se ukázalo zkratování záložního okruhu, kde selhal jistič. Problém byl v tom, že posádka neměla čím. Nakonec našel jeden z členů posádky, Joe Cotton kancelářskou sponku a pomocí ní se mu povedlo obejít poškozený jistič a obrovský stroj přistál se zablokovanými třemi brzdami ze čtyř, v důsledku čehož shořela hlavní přistávací kola Valkýrie.

O dva týdny později už ale stroj mohl zase vzlétnout. Svému osudu ale tenhle stroj neunikl a byl zničen během letecké srážky 8. června.

XB-70 Valkyrie - killing blow

Zdroj: Tacairnet

 

Tagy článku

-->