Neohrožený Dán nakoupil camaro od amerického vojáka a vydal se do válečné zóny. Jak obrněné auto pomohlo přečkat civilistům válku

Neohrožený Dán nakoupil camaro od amerického vojáka a vydal se do válečné zóny. Jak obrněné auto pomohlo přečkat civilistům válku
Autor: LT. STACEY WYZKOWSKI, public domain
15 / 02 / 2021, 17:00

V hlavní roli obrněné černé camaro a neohrožený příslušník zvláštních jednotek Helge Meyer. Místo - Bosna a Hercegovina, 90. léta. Právě zmíněný vůz pomohl mnoha civilistům přežít válečný konflikt.

V letech 1992-1995 probíhal válečný konflikt v Bosně a Hercegovině, který si vyžádal desetitisíce mrtvých. Svou roli, tak jako v každém ozbrojeném konfliktu, zde hráli i nenápadní hrdinové, jejichž příběhy dokreslují celkovou atmosféru války.

Jeden příběh však dokázal zachránit nespočet civilních obyvatel válkou rozbité Bosny, a kdo by to byl řekl, že oním ,,záchráncem" byl automobil Chevrolet Camaro z roku 1979. Za jeho volant se posadil příslušník dánských zvláštních jednotek Helge Mayer, který byl připraven nasadit vlastní život, aby poskytl humanitární pomoc ohroženým civilistům. Tu hlavně ve formě jídla a dalších zásob potravin přepravoval ve svém camaru lidem, kteří to nejvíce potřebovali. Součástí pomoci pak byly i léky, ale i hračky pro děti včetně Lega, které dodávala známá dánská firma.

Meyer později vysvětloval, jak k autu přišel. ,,Koupil jsem auto od amerického vojáka z letecké základny Rýn-Mohan. Od začátku války na Balkáně v roce 1991, v Chorvatsku později, a od roku 1992 do roku 1995 v Bosně jsem pokračoval v humanitární pomoci civilistům do té doby, než válka skončila v roce 1995 (v Bosně) a v roce 2005 v Kosovu."

                                    

                                                                          Video: YouTube

I když se to zdá málo pravděpodobné, tak se Meyer i se svým autem vyhnuli zraněním či zajetí ze strany nepřátel. To, že za celou dobu nepřišel k fyzické újmě, dává na vrub svým ,,andělům strážným", kteří jej měli chránit. Meyer však musel čelit dennním hrozbám, ať už to byli bandité či lupiči, nebezpečí představovaly miny, lehce obrněné auto schytalo mnohokrát nepřátelskou střelbu a jednou byl sám Meyer zasažen do přilby, ale měl v tom okamžiku velké štěstí a vyvázl bez újmy.

I přes všechny nástrahy války však Meyer pokračoval ve své aktivitě dál a nebál se jezdit do nebezpečných oblastí, které byly nejvíce zasažené válkou a právě probíhajícími boji. Když byl Meyer se svou ,,prací" po více než dekádě hotov, odjel se svým camarem domů. O svých zážitcích pak napsal knihu, v níž popisuje strastiplnou cestu, kterou musel ujít (nebo spíše ujet) během vleklých bojů na Balkáně.

A co je zajímavé, Meyer dosud vlastní camaro, nyní ale již vyvedené v oranžové barvě. ,,Stále mám své camaro, miluji ho, stejně jak ho má žena nenávidí. Pro ni není to auto ničím jiným než několik plátů železa," prohlásil Meyer. Na tento svého času unikátní pár - bývalého představitele zvláštní jednotky a obrněné camaro se však rozhodně nezapomnělo.

 

Zdroj: Hagerty.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace