VIDEO: Nouzové přistání B-1B na Rogers Dry Lake

VIDEO: Nouzové přistání B-1B na Rogers Dry Lake
Autor: US Air Force|Popisek: Po šťastném přistání
09 / 03 / 2019, 16:00

Fascinující záběry ukazují nouzové přistání strategického bombardéru B-1B na vyschlém jezeře Rogers Dry Lake u Edwards Air Base 4. října 1989.

Bombardér B-1B Lancer pocházel ze základny Dyess AFB, Texas a kvůli nefunkčnímu hydraulickému vysouvání předního podvozku byl nucen přistát na povrchu vyschlého jezera, aby došlo k minimalizaci poškození stroje.

Psali jsme: Stanou se z B-1B těžké stíhače?

Rockwell B-1 Lancer  je americký nadzvukový strategický bombardér. Přestože původ letadla je možné vystopovat až do 60. let minulého století, první sériový stroj vzlétl díky americkému prezidentu Ronaldu Reaganovi až 18.10.1984 a sériové stroje se k jednotkám začaly dostávat až o rok později.

Původní varianta označená B-1A byla mnohem rychlejší než B-1B, která se dostala do výroby. B-1A měla být schopna proniknout sovětskou protiletadlovou obranou a zaútočit na Moskvu jadernými zbraněmi (což už v té době vzhledem k existenci systému S-300 bylo spíš jen zbožné přání amerických generálů). Po roce 2000 byl úspěšně používán též k plnění taktických úkolů. Byl nasazen v operacích Pouštní liška, Spojenecká síla, Trvalá svoboda a ve válce v Iráku.

Spolu s letouny B-52 Stratofortress a B-2 Spirit dnes typ B-1B tvoří páteř bombardovacího letectva USA. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace