VIDEO: Nouzové přistání bombardéru XB-70 Valkyrie

VIDEO: Nouzové přistání bombardéru XB-70 Valkyrie
Autor: YouTube|Popisek: Valkyrie během přistání
24 / 12 / 2019, 13:00

Dne 30. dubna 1966 utrpěl druhý prototyp bombardéru XB-70 zkrat v systému zatahování podvozku krátce po vzletu z letecké základny Edwards. V důsledku této poruchy se příďový podvozek zasunul jen částečně a došlo k poškození pneumatiky.

Posádka se snažila příďové kolo opět spustit dolů, ale záložní hydralika selhala. Zkusili dvakrát takzvaný manévr touch and go, kdy měl náraz o přistávací plochu pomoci podvozek uvolnit. Nepovedlo se a už to vypadalo, že se budou muset vystřelit a superdrahý 3 machový bombardér nechat zničit. 

Naštěstí byla Valkýrie natankovaná a tak mohla s posádkou kroužit 2 hodiny okolo letecké základny, aby pozemní řídící centrum něco vymyslelo. Jedinou cestou se ukázalo zkratování záložního okruhu, kde selhal jistič. Problém byl v tom, že posádka neměla čím. Nakonec našel jeden z členů posádky, Joe Cotton, kancelářskou sponku a pomocí ní se mu povedlo obejít poškozený jistič a obrovský stroj přistál se zablokovanými třemi brzdami ze čtyř, v důsledku čehož shořela hlavní přistávací kola Valkýrie, jak ostatně můžete vidět na videu.

O dva týdny později už ale stroj mohl zase vzlétnout. Svému osudu ale tenhle stroj neunikl a byl zničen během letecké srážky 8. června.

Že to s Valkýriemi nebylo jednoduché ukazuje další video, kdy zase nastal problém během vzletu - v 58. sekundě můžete vidět explozi kola...

North American XB-70 „Valkyrie“ byl americký letoun, vyvíjený v 50. letech 20. století jako výškový jaderný bombardér dlouhého doletu, schopný operovat při rychlosti M=3. Předpokládané náklady na zavedení letounu do výzbroje, technologické problémy a nová role při nasazení strategických bombardérů, definovaná na začátku 60. let, znamenaly ukončení projektu XB-70. Byly postaveny jenom dva prototypy, které sloužily při výzkumu chování velkých letounů za letu vysokou nadzvukovou rychlostí. První z nich je vystaven v Národním muzeu USAF na základně Dayton, druhý prototyp byl zničen v roce 1966 po srážce s F-104 během předváděcího letu.

 

Zdroj: Wikipedie

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace