Obrovská japonská ponorka měla jako podmořská letadlová loď zlomit vůli Američanů bojovat

Obrovská japonská ponorka měla jako podmořská letadlová loď zlomit vůli Američanů bojovat
Popisek: I-400
28 / 11 / 2019, 11:00

Japonské ponorky třídy I-400 byly největšími ponorkami 2. světové války a až do příchodu těch jaderných neměly co se týče velikosti konkurenci. Obrovský stroj,který byl vlastně podmořskou letadlovou lodí mohl nést až 3 bombardéry Aichi M6A Seiran.

I-400 třída byla navržena tak, aby mohla vyrazit na jakékoliv místo na světě a vrátir se zpět do domovského přístavu. V roce 1942 byla naplánována výstavba 18 ponorek a stavba začala v lednu 1943 v Kure. Během jednoho roku byl plán zmenšen na pět, z nichž byly dokončeny pouze tři, I-400, I-401 a I-402, která nikdy nevstoupila do aktivní služby.

Nápad využít ponorku jako nosič letadel se "vylíhnul" v hlavě legendárního admirála Yamamota, který  krátce po útoku na Pearl Harbor přikázal vytvoření studie ponorky schopné napadat města podél pobřeží USA. Nenadálé útoky měly zlomit vůli Američanů pokračovat ve válce s císařským Japonskem.

Isoroku Jamamoto věřil, že tyto útoky by byl pro Američany psychologicky zničující. Výsledný návrh předložil Yamamoto velení flotily 13. ledna 1942. Po jeho smrti v dubnu 1943 ale došlo k postuné redukci programu těchto gigantů, a na moře nakonec vypluly pouze I-400 a I-401.

g338391

Ponorka měla čtyři motory, každý o výkonu 1 680 kW (2250 k) motory a dostatek paliva na obeplutí celého světa jeden a půl krát. Délka byla více než 120 m a výtlak téměř 6 500 tun, tedy více než dvojnásobek jejich typického amerického současníka.

Průřez tlakového tělesa ponorky měl tvar čísla osm, čímž získal potřebnou pevnost a stabilitu, aby unesl hmotnost velkého hangáru. Výzbroj se skládala z osmi torpédometů, děla ráže 140 mm, jednohlavňového protiletadlového děla ráže 25 mm na můstku a tří trojhlavňových děl stejné ráže. Posádka podmořského monstra mělo mít 21 důstojníků a 174 námořníků.

IJN I-400

Po skončení války byly ponorky převezeny na Havaj, kde byly zkoumány americkými specialisty. Aby se zabránilo jejich vydání do rukou SSSR, který požadoval jejich vrácení Japonsku, byly ponorky v roce 1946 torpédovány a potopeny poblíž Oahu, kde byla I-401 objevena v roce 2005 a I-400 v srpnu 2013.

 

Zdroj: WW2Live

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.