Video: Paul Allen nalezl vrak letadlové lodi USS Lexington v hloubce 3000 metrů

Video: Paul Allen nalezl vrak letadlové lodi USS Lexington v hloubce 3000 metrů
06 / 03 / 2018, 10:00

Tým amerického miliardáře, spoluzakladatele firmy Microsoft Paula Allen, si připsal další úlovek. Po bitevní lodi Musashi a legendárním křižníku USS Indianapolis je to letadlová loď USS Lexington, potopená v bitvě v Korálovém moři.

Letadlová loď USS Lexington (CV-2) byla druhou americkou letadlovou lodí a celkově již čtvrtou lodí tohoto jména v americkém námořnictvu. Její kýl byl položen v roce 1921 a loď byla projektována jako rychlý bitevní křižník. Po podepsání washingtonské dohody roku 1922 byl projekt změněn a majestátní loď byla dokončena jako letadlová loď. Díky svému zjevu získala přezdívku „Gray Lady“ nebo „Lady Lex“. 

USS Lexington

Vzletová a přistávací paluba lodi měřila 266 m. Pohon o výkonu 134 MW zajistil lodi vysokou rychlost 34 uzlů. Do roku 1942 byla USS Lexington vyzbrojena těžkými děly ráže 203 mm ve čtyřech dvouhlavňových věžích, tato na letadlovou loď nezvyklá výzbroj byla roku 1942 vyměněna za protiletadlovou výzbroj. Lexington nesl až 90 letounů.

USS Lexington

Ano, tato mocná výzbroj ale loď nezachránila během bitvy v Korálovém moři, která se odehrála 4. - 8. května 1942. V bitvě se ani na okamžik nepřátelské lodě neviděly, souboj ,,obstarala" letadla, která z letadlových lodí startovala. Tato bitva svým rozsahem předznamenala jiný důležitý boj, který rozhodoval o dalším osudu Tichomoří - bitvu o Midway, kterou o měsíc později dokázali Američané vyhrát.

psali jsme: Japonské válečné kolosy, bitevní lodě z 2. světové války byly nalezeny na dně Filipínského moře

Válka v Tichomoří v podstatě začala japonským úderem na americkou námořní základnu Pearl Harbor 7. 12. 1941. Američanům se později podařilo rozluštit japonský námořní kód, který jim umožnil se připravit na nadcházející japonské ofenzivní operace v Pacifiku.  

Japonci se plánovali dostat ke Korálovému moři proto, že chtěli obsadit strategicky významný přístav Port Moresby, jenž ležel na jihu Nové Guineje. V případě jeho obsazení by však hrozil bezprostřední útok na Austrálii, který Japonci plánovali také. Proto se rozhodl velitel americké tichomořské flotily admirál Chester Nimitz i vzhledem k americko - australskému spojenectví Korálové moře bránit.

USS Lexington

Samotná bitva se ze začátku vyvíjela lépe pro Američany. Podařilo se jim potopit japonskou letadlovou loď Šóhó. Na druhou stranu japonská letadla potopila americký torpédoborec USS Sims a vážně poškodila tanker Neosho.

psali jsme: Tým Paula Allena nalezl vrak italského torpédoborce v hloubce 3 700 metrů

Další americké údery pak směřovaly na letadlovou loď Šokaku, kterou vážně poškodily, naopak japonské síly zaútočily na USS Yorktown, kterou vyřadily z boje, a USS Lexington, již potopily. Nedostatek informací o průběhu bitvy pak vedly oba velitele znepřátelených stran - Franka Fletchera a Takea Takagiho k taktickému ústupu.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: Paul Allen, Miloš Hubáček Pacifik v plamenech

Tagy článku