VIDEO: Pilot F-16 uhýbá šesti iráckým raketám během útoku Američanů na jaderný reaktor

VIDEO: Pilot F-16 uhýbá šesti iráckým raketám během útoku Američanů na jaderný reaktor
Autor fotografie: US Air Force, Public Domain|Popisek: Americké stroje F-16 a F-15 během Pouštní bouře
24 / 03 / 2022, 16:00

Při největším leteckém úderu Pouštní bouře vzlétlo 72 strojů F-16 Fighting Falcon amerického letectva z Perského zálivu, aby doplnily palivo nad severní Saúdskou Arábií. Jejich cílem byl Bagdád a jaderná elektrárna v al-Tuwaitha.

Al-Tuwaitha byla hlavním výzkumným zařízením pro program jaderného výzkumu Saddáma Husajna. Regionální velmoci Izrael a Írán se obě pokusily toto zařízení zničit, a Pouštní bouře dala Američanům šanci pokusit se o totéž.

Video: YouTube

Přestože letecká válka Pouštní bouře bude trvat déle než 40 dní a 40 nocí, tento útok přišel druhý den konfliktu, 19. ledna 1991. Město ještě nebylo napadeno neviditelnými stroji F-114 a většina jeho systémů protivzdušné obrany byla stále na svém místě.

To také znamená, že Iráčané věděli, že F-16 přiletí, i když nevěděli o jejich skutečném cíli. Část formace se odtrhla, aby zasáhla zařízení al-Tuwaitha, zatímco menší kontingent se přesunul, aby zasáhl kritické vládní budovy v centru Bagdádu, včetně velitelství Republikánské gardy a budovy velitelství iráckého letectva.

Jaderné zařízení bylo dobře chráněno kouřem, protiletadlovými děly a raketami země-vzduch a tak jsou F-16 nuceny se z oblasti stáhnout. Skupina, která zasáhla vojenské budovy, na tom nebyla o moc lépe.

Emmett Tulia, volací znak Stroke 3, byl přidělen k útoku na ropnou rafinerii v centru města. Když se dostane pod oblačnost, jeho systémy včasného varování ho upozorní na příchozí SAM. Po několika manévrech raketu vymanévruje a ta exploduje.

Je naživu, ale oddělený od svých spolubojovníků a jeho protiraketové světlice (aniž by o tom věděl) nefungují. Přesto pokračuje v útoku a shazuje bomby. Když se vrací domů, v kokpitu se rozsvítí alarmy a on uslyší hlas svého wingmana, majora Jeffa Tice, jak mu říká, aby šel doprava. Blíží se k němu tři nové SAM a podle Ticeových instrukcí letí všechny tři přímo na něj. Jeff Tice mu zachránil život.

O několik sekund později se jeho kokpit rozsvítí dalším varováním. Blíží se k němu další SAM ale Tulia opět zvládá SAM uhnout. Téměř okamžitě se k němu blíží další SAM. Nyní už celých šest minut bojuje s přetížením a svým letadlem a je fyzicky vyčerpaný. Je se svou F-16 tak nízko, že je v dosahu iráckých protiletadlových děl. Ale šestá střela ztratí zaměření na jeho stroj a Tulia se může znovu připojit k flotile F-16 mířících domů.

Jeho wingman, Maj. Tice, byl sestřelen raketou země-vzduch. Tice a další pilot F-16, který byl při akci sestřelen, se katapultovali, ale byli zajati Iráčany.

Saddámovo jaderné zařízení bylo při náletu poškozeno, ale nebylo zlikvidováno. Letecká mise ukázala, že F-16 nebyly tak účinné proti protivzdušné obraně Bagdádu jako modernější B-2 a F-117 Nighthawk.

Záběry z kokpitu Emmeta Tulii se i po 30 letech stále používají k výcviku pilotů. Akce se SAM začíná v čase 3:00 ve výše uvedeném videu.

Zdroj: We are the Mighty

Tagy článku