VIDEO: Porovnání dvou legendárních německých kulometů MG 34 a MG 42. Co je odlišuje?

VIDEO: Porovnání dvou legendárních německých kulometů MG 34 a MG 42. Co je odlišuje?
Autor: Phanatic – originally posted to Flickr as Big Gun, CC BY-SA 2.0|Popisek: Ilustračný obrázok
21 / 10 / 2017, 16:30

Tyto dva kulomety patřily k primární výzbroji německé armády během druhé světové války.
Na tomto videu můžete vidět, na jakém principu oba kulomety fungují a v čem se odlišují.

MG-34

Jedná se o kulomet, který je chlazený vzduchem. Poprvé byl představen v roce 1934, a do výzbroje byl zařazen v roce 1936. Jednalo sa o velmi univerzální zbraň, jednu z nejdokonalejších německých zbraní v tomto období. Poprvé byl v boji vyzkoušen během španělské občanské války, kdy německá vojska pomáhala diktátorovi Franciskovi Frankovi.

Tento kulomet dokázal vystřelit až 900 ran za minutu, což bylo na tu dobu impozantní.

Psali jsme:  (VIDEO) Najväčšie delo ktoré bolo kedy použité, v akcii

MG-42

Důvodem vzniku tohoto univerzálního kulometu MG-42 bylo to, že jeho předchůdce MG-34 byl příliš drahý na výrobu a velmi citlivý na znečištění - prach či sníh. Proto se jevilo potřebné tento kulomet vylepšit a zjednodušit.

psali jsme: Zeppelin - nacistický vlak s vrtuľou

MG - 42 byl na bojišti postrachem. Měl různé přezdívky, ale asi nejznámější byla ,,Hitlerova pila" či ,,pila na kosti". Strach nepřátel vyvolávala hlavně jeho kadence výstřelů, která činila až 1500 ran za minutu.

Do Wehrmachtu a Wafen SS sa dostal na jaře 1942. Používal se na všech frontách. Zbraň bezvadně fungovala i ve vysokých teplotách a obstála rovněž i ve velkých ruských mrazech.

Kulomet se vyráběl i po druhé světové válce v Jugoslávii i v jiných zemích jako například Německo, Švýcarsko nebo Španělsko. Kulomet doznal citelných změn a používá se vo vylepšených verzich dodnes. 

 

Zdroj:  Warisboring.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace