Video: Poslední okamžiky USS Hornet po útoku japonských letadel

Video: Poslední okamžiky USS Hornet po útoku japonských letadel
04 / 01 / 2019, 16:00

Ne všechny válečné příběhy jsou příběhy vítězství a triumfu nad nepřítelem, tuto cestu někdy lemují velké ztráty. Toto je příběh letadlové lodi USS Hornet - jejího vítězství a pádu během druhé světové války.

USS Hornet byla zařazena do amerického námořnictva krátce před útokem Japonců na Pearl Harbor a brzy byla pravidelnou účastnicí bitvy o Pacifik, kde se jako jedna z nejsilnějších amerických letadlových lodí druhé světové války zúčastnila mnoha významných akcí. USS Hornet (CV-8) byla třetí a poslední letadlovou lodí třídy Yorktown a sedmou lodí toho jména ve službě US Navy.

USS Hornet

psali jsme: (VIDEO) Nútené potopenie lietadlovej lode USS Oriskany

Z paluby USS Hornet se vznesly bombardéry podplukovníka Jimmy Doolittla a na její palubě tak byl zahájen legendární Doolittleův nájezd. USS Hornet pomohla US Navy vyhrát bitvu o Midway a hrál velkou roli v kampani u Šalamounových ostrovů.

USS Hornet a B-25

Byla to úspěšná loď na počátku války, ale v bitvě u ostrovů Santa Cruz se její osud naplnil v boji proti japonskému Imperiálnímu námořnictvu. Během desetihodinového konfliktu byla letadlová loď USS Hornet přepadena japonskými torpédovými bombardéry, které způsobily ztrátu pohonu a energetických systémů Loď již nebyla schopna vypustit nebo nechat přistát letadla na palubě.


psali jsme: VIDEO: Loď, která se neměla potopit. USS Laffey ,,přežila" šest útoků kamikaze

Americké námořnictvo se snažilo poškozené plavidlo zachránit a odtáhnout, ale další vlna japonských bombardérů zahájila torpédový útok aby bezmocnou letadlovou loď dorazila Tento archivní záznam ukazuje poslední nafilmované okamžiky lodi USS Hornet. Loď se ale však odmítala potopit, a poté co bylo rozhodnuto loď opustit, se o to pokusily americké torpédoborce - Hornet totiž nesměl padnout do rukou blížícím se Japoncům. Devět torpéd a nespočet granátů dopadlo na Hornet, ale ten se stále držel na hladině. Definitivní ránu z milosti dostal až od japonských torpédoborců, protože se ukázalo jako nemožné loď odtáhnout, jak chtěl japonský admirál Jamamoto. Torpédoborce Makigumo a Akigumo americkou loď dorazily čtyřmi torpédy 610 mm a Hornet tak definitivně zmizel pod hladinou v 01:35 27. října 1942 

Zdroj: WorldWarWings

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace