Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: útok kamikaze
25. 10. 1944 v bitvě u Leyte použilo Japonsko svou poslední zoufalou zbraň na obrat ve válce - fanatické smrtící piloty kamikaze.
Kamikaze byly sebevražedné japonské letouny, jejichž piloti měli v plné rychlosti narazit do nepřátelských amerických plavidel, obvykle letadlových lodí. Japonsko si od této poslední zoufalé zbraně slibovalo, že dojde k ,,zázračnému" obratu ve prospěch fanaticky bojujících Japonců, kteří bojovali do posledního dechu. Piloti kamikaze jdoucí na jistou smrt byli požili před sebevražednou akcí, na jejímž konci bylo obvykle těžké poškození amerického plavidla, obvykle vysokou dávku pervitinu. Ten je měl udržet v bdělém stavu.
25. 10. 1944 došlo k prvnímu organizovanému útoku kamikaze, který se odehrál v největší námořní bitvě druhé světové války Bitvě u Leyte. Japonské letouny napěchované výbušninami měly způsobit spojeneckým letadlovým lodím co možná nejtěžší ztráty.
Japonsko se rozhodlo bojovat proti Američanům a jejich spojencům pomocí sebevražedných letounů, když selhaly ,,konvenční" námořní a letecké zbraně na zastavení americké ofenzivy v Pacifiku. ,,Pevně věřím, že jedinou cestou, jak zvrátit průběh války v náš prospěch, je se uchýlit k sebevražedným útokům s našimi letadly. Bude více než dostatek dobrovolníků pro tuto šanci na záchranu našeho národa," deklaroval sebevědomě námořní kapitán Motoharu Okamura, který tomuto způsobu boje proti nepříteli věřil.
První organizovaný oddíl kamikaze se skládal ze 24 dobrovolníků, kteří hodlali položit za císaře Hirohita své životy. Cílem kamikaze byla doprovodná americká plavidla a letadlové lodě. Během závěru války útočilo více než 1 300 pilotů kamikaze na spojenecká válečná plavidla a při těchto sebevražedných náletech zemřely přibližně 3 000 Američanů a Britů. Ani kamikaze však nemohli zabránit spojencům, aby obsadili klíčové strategické body, jakými byly Filipíny, Iwodžima a Okinawa, natožpak zvrátit celkový průběh války na japonskou stranu.
Zdroj: history.com