Video: Vrak japonské letadlové lodi Amagi v roce 1946

Video: Vrak japonské letadlové lodi Amagi v roce 1946
Popisek: Vrak IJN Amagi v Kure
19 / 12 / 2019, 10:00

Amagi byla japonská letadlová loď třídy Unryū s maximální rychlostí 34 uzlů. Její název znamenal v překladu Nebeský zámek, a byla poslední japonskou letadlovou lodí druhé světové války. Téměř 228 metrů dlouhá loď mohla nést až 23 stíhačů A6M Zero, 21 bombardérů D3A a 21 torpédových bombardérů B6N.

Loď dokončená ke konci války v srpnu 1944 se ale nikdy nedočkala kompletní letky bojových letadel a nikdy neopustila japonské vody. Letadlová loď Amagi nebyla zdaleka tak impozantní jako bitevní lodě třídy Yamato, ale měla být mnohem efektivnější. V době její výstavby již bylo jasné, že královnami moří již nejsou silně vyzbrojené kolosy - bitevní lodě, ale nově se žezla ujaly právě nosiče letadel.

Čtyři parní turbíny o výkonu 113 000 kW měly umožnit lodi dosáhnout rychlosti 34 uzlů, tedy impozantních 63 km/h. Kýl lodi byl položen v loděnicích Mitsibishi v Nagasaki 1. října 1942 a loď byla spuštěna na vodu 10. srpna 1944. Do přístavu Kure byla převelana v únoru 1945, ale původně plánovaná letecká skupina byla zapojena do bitvy o Iwo Jima.

19. března došlo k prvnímu útoku na loď, která byla lehce poškozena. Od dubna byla loď zakotvena v Kure a byla intenzivně zamaskována.

24. července 1945 se Amagi dostala pod útok letadel z americké letadlové lodi, kdy byla několikrát zasažena bombami, ale nepotopila se hned. Zůstala nakloněná v přístavu několik dní, než si díky stoupající vodě sedla na dno.

28. července došlo k dalšímu útoku po kterém se loď začala naklánět a 29. července byl již náklon takový, že začaly přepadávat věci z horní paluby do moře. V tomto stavu ji zachycuje i výše uvedené video.

 

Zdroj: WorldWarWings

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.