Záběry rakety Nike ničící bombardér B-17

Záběry rakety Nike ničící bombardér B-17
Autor fotografie: GOGA Park Archives|Popisek: Systém Nike
14 / 10 / 2019, 13:00

Projekt Nike byl projekt US Army zadaný v květnu 1945 Bellovým laboratořím. Výsledkem byl vůbec první systém protiletecké raketové obrany užívaný v americké armádě s názvem MIM-3 Nike Ajax. Na videu je zachycena likvidace strategického bombardéru B-17 tímto systémem v roce 1954.

MIM-3 Nike Ajax byla první funkční SAM (Surface-Air Missile, raketa země-vzduch) na světě. jejím cílem byly konvenční podzvukové bombardéry SSSR, kterých se tehdejší vedení americké armády velmi obávala. Do výzbroje byl systém zařazen v roce 1954.

Nike missile phases

Nike Missile Site SF-88

Nástupce systém Nike Hercules s označením MIM-14 byl používán armádami NATO od roku 1958 a vyřazen byl až za 30 let a nahrazen systémem MIN-104 Patriot. Oproti Ajaxu mohl Hercules nést i jadernou nálož a zničit tak nadzvukový stroj ve velké výšce.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace