VIDEO: Ruiny bájného římského města Neapolis objevili potápěči. Před 1600 ho spláchla obří tsunami

VIDEO: Ruiny bájného římského města Neapolis objevili potápěči. Před 1600 ho spláchla obří tsunami
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: ruiny města Neapolis
04 / 09 / 2017, 10:00

Potápěčům se podařilo u břehů Tuniska nalézt trosky římského města Neapolis, které spláchla vlna Tsunami.

Významný objev se podařilo učinit potápěčům u severovýchodního Tuniska. Nalezli bájné římské město Neapolis (Nové město), které bylo považováno za dlouho ztracené. Někdejší centrum obchodu s rybami bylo smeteno v roce 365 n.l. obří vlnou tsunami. Objev je výsledkem prací tunisko-italského týmu, který Neapolis hledal od roku 2010.

psali jsme:Archeologové našli u Hadriánova valu dopisy na tabulkách ze starověkého Říma

Podle Mounira Fantara, který vedl tunisko-italskou podmořskou misi pod mořem, se jedná o významný objev města, které archeologové dlouho hledali. Na dně moře potápěči našeli pozůstatky ulic, nádoby a další památky kdysi významného římského obchodního centra.

Zajímavý je také nález zhruba 100 nádrží, které byly používány k výrobě oblíbené římské pochoutky - rybí omáčky liquamen (garum).

psali jsme: Obří starověký virus nalezen v arktickém permafrostu

,,Tento objev nám s jistotou potvrzuje, že Neapolis bylo hlavním centrem pro výrobu garumu a solených ryb, možná největším centrem Římské říše"," prohlásil Fantar.

Zemětřesení a následné tsunami mělo katastrofální důsledky nejen pro Neapolis, které vlna spláchla do moře, ale také pro přístav Alexandrii či Krétu, které byly v důsledku neštěstí těžce poškozeny.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace