Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: ISU-152
Stíhač tanků či samohybné dělo ISU-152 patří k nejznámějším strojům druhé světové války.
Poprvé byl nasazen v roce 1943, nicméně mnoho států jej používalo až do sedmdesátých letech. ISU-152 našli v roce 2003 na Ukrajině, v roce 2012 se rozhodla skupina nadšenců jej vytáhnout z bahna. Další překvapení na ně čekalo záhy. Stroj se totiž podařilo nastartovat a zprovoznit. Stíhač tanků ISU-152, přezdívaný ,,Zveroboj", dokázal jedním zásahem zničit i tanky, jakým byl například obávaný německý tank Pz. VI-Tiger.
psali jsme: T-34: Dokument o jednom z nejslavnějších tanků 2. světové války
Vývoj stroje měl na starosti konstruktér Josef Jakolvevič Kotin. Ten se rozhodl, že budoucí ISU-152 převezme osvědčený podvozek z těžkého tanku KV-1, aby se urychlil čas potřebný na vývoj. Práce začaly 31. prosince 1942. ISU-152 je z převážné části ,,slepenec'' dílů a součástek z různých jiných tanků a strojů, díky čemuž však byly na druhé straně náklady na jeho výrobu velmi nízké. Taktéž čas k sestrojení ISU-152 byl relativně krátký.
První prototyp dokázali konstruktéři sestrojit již po 22 dnech, a 14. února 1943 už byl zařazen do výzbroje sovětské armády.
Technické parametry ISU-152
ISU-152 měl lafetovanou houfnici kalibru 152 mm. Vozidlo bylo rovněž vybaveno panoramatickým zaměřovačem pro nepřímou střelbu a optickým zaměřovačem pro přímou střelbu. Vo vozidle byla zásoba přibližně 20 nábojů.
psali jsme: Pohled dovnitř jednoho z nejobávanějších německých tanků druhé světové války Panthera
Tento stíhač tanků ze začátku neměl žádný kulomet. nicméně posléze se se do něho začal přidávat kulomět DŠK, kalibru 12,7 mm, aby se minimalizovala účinnost pěchoty proti těmto strojům. ISU-152 dokázal prostřelit 90 mm pancíře na vzdálenost téměř 2 000 metrů. Posádku tvořilo pět mužů. Hmotnost stroje byla skoro 46 tun.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více