VIDEO: Slavný vrak lehkého křižníku USS Juneau byl objeven v hloubce 4 200 metrů. Na jeho palubě tragicky skončil život pěti bratrů Sullivanových

VIDEO: Slavný vrak lehkého křižníku USS Juneau byl objeven v hloubce 4 200 metrů. Na jeho palubě tragicky skončil život pěti bratrů Sullivanových
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: USS Juneau
21 / 03 / 2018, 16:00

Vrak lehkého křižníku USS Juneau, který potopilo japonské torpédo v roce 1942, byl objeven 17. března.

Vrak objevilo plavidlo Petrel v hloubce 4 200 metrů v jižním Pacifiku u Šalamounových ostrovů na den sv. Patrika, tedy 17. března.

psali jsme: Paul Allen a jeho tým nalezli potopený křižník, který vezl atomovou pumu shozenou na Hirošimu

Křižník USS Juneau měl velmi krátkou historii. Uvedena do služby byla v únoru 1942 a měl působit především na pacifickém bojišti. V důležité bitvě o Guadalcanal v listopadu 1942 bylo plavidlo zasaženo torpédem a prakticky rozpůleno. Američané z důvodu obav, že Japonsko spustí další útoky v oblasti, nezahájili záchranné operace po přeživších.

Zachránilo se tak pouze 10 členů posádky, 687 našlo smrt ve studených vodách Pacifiku. včetně pěti bratrů Sullivanových, kteří se na křižníku plavili - George Thomase, Francise Henryho, Josepha Eugena, Madisona Abela a Alberta Lea. Tato tragédie dala vzpomenout na slavný film Zachraňte vojína Ryana a mnozí historikové ji označují za její ,,námořní verzi".

,,Původně jsme neplánovali najít USS Juneau na den sv. Patrika," řekl Robert Kraft, ředitel podmořských operací v týmu ,,hledače vraků" Paula Allena. ,,Ale nalezení vraku USS Juneau je neočekávaná náhoda, co se týče bratrů Sullivanových a dalších členů posádky, kteří před 76 lety zemřeli," dodal Kraft.

Bezosádkové podvodní plavidlo (AUV) Petrel identifikovalo USS Juneau nejprve svým bočním sonarem 17. března. Po analýze potřebných dat vypustila 18. března expedice pod vodu na dálku ovládané plavidlo, aby si ověřila pomocí videozáznamu, že se jedná skutečně o křižník USS Juneau.

Tým Paula Allena už objevil mimo jiné vrak těžkého křižníku USS Indianopolis či vrak letadlové lodi USS Lexington

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: paulallen.com

Tagy článku