Srážka nejrychlejšího letadla světa s dronem v rychlosti Mach 3,25 na videu

Srážka nejrychlejšího letadla světa s dronem v rychlosti Mach 3,25 na videu
Autor fotografie: CIA|Popisek: Upravený Blackbird a dron D-21
19 / 11 / 2019, 13:00

Všechny lidmi pilotované lety nad Sovětským svazem byly přerušeny prezidentem Dwightem Eisenhowerem poté, co byl 1. května 1960 sestřelen Francis Gary Powers ve špionážním letounu U-2. Vzhledem k tomu, že satelity byly ještě několik let vývoje daleko od toho, aby mohly shromáždit požadovaná data, CIA naplánovala použití bezpilotních letounů, které by do doby, než satelity dosáhnou požadovaných schopností, zkoumaly území nepřítele.

Projekt byla nazván krycím jménem Tagboard a zahrnoval testování průzkumného dronu D-21 poháněného technologií ramjet, který by mohl dosáhnout rychlosti Mach 3. D-21 ale vyžadoval mateřský stroj, který by mohl vypustit dron už s určitou rychlostí, aby se mohl pohon aktivovat. 

Ramjet, jinak náporový motor, je typ reaktivního motoru, tvořeny zužující se trubkou, na obou koncích otevřenou. Vzduch do motoru vstupuje rychlostí letu, kde se poté jeho rychlost sníží, čímž naroste tlak. Při průchodu spalovacím prostorem se do stlačeného vzduchu přidá palivo, čímž se uvolní tepelná energie a teplota spalin pak prudce naroste; spaliny pak vysokou rychlostí unikají zužující se tryskou. Nevýhodou je, že nemůže pracovat za klidu a musí se na potřebnou pracovní rychlost patřičně urychlit. Největší účinnosti dosahuje při vysokých rychlostech právě okolo Mach 3.

Jediný stroj schopný tento dron vypustit byl legendární SR-71 Blackbird, který měl v modifikované formě označené M-21 vypouštět špionážní dron vybavený kamerami ze zadní části svého trupu. Po provedení špionážní operace měl dron fotografické zařízení vyhodit na padáku.

Lockheed M-21 Blackbird

Nicméně, jak se píše v oficiální zprávě: "během čtvrtého letového testu D-21 asymetricky nastartoval, což způsobilo, že se mateřský Blackbird postavila a srazil se s dronem v rychlosti Mach 3,25. Členové posádky Bill Park a Ray Torick se vystřelili z nešťastné M-21, ale Torickův letový oblek se roztrhal a naplnil vodou, když copilot dopadl do oceánu, kde se posléze utopil."

Video této katastrofy bylo natočeno z doprovodného SR-71 a můžete si ho prohlédnout zde.

Další zkoušky se již nekonaly s letounem tohoto typu, ale dron vzlétal z strategického bombardéru B-52H číslo #0036. Projekt získal nové označení Senior Bowl.

 

Zdroj: The Aviationist 

Tagy článku